Archiwum AlarańskieACTA a zamknięcie Granicy

Archiwum: miejsce zsyłki starych i nieaktualnych tematów.
Obszerne pomieszczenia mieszczą w sobie stare, zakurzone księgi dawno zapomniane przez żywe istoty. Każdy kto szuka wiedzy o minionych dziejach znajdzie ją tutaj, choć zapewne na niewiele mu się ona zda.
Awatar użytkownika
Cillian
Szukający Snów
Posty: 179
Rejestracja: 14 lat temu
Rasa:
Profesje:

Post autor: Cillian »

Dla źródeł prawa krajowego charakterystyczne jest ich hierarchiczne uporządkowanie. Konstytucja ma zawsze pierwszeństwo przed ustawami, potem są ratyfikowane umowy międzynarodowe, a te zawsze mają pierwszeństwo przed rozporządzeniami.
ACTA ma charakter ratyfikowanej ustawy międzynarodowej.
To interesujące... co w takim wypadku z artykułem 91?
*Bryza* "I don't know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve..."
Awatar użytkownika
Silv
Błądzący po drugiej stronie
Posty: 60
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Ludzie
Profesje:

Post autor: Silv »

Adria dziękuję za uznanie :)

Cillian bardzo dobre pytanie :)

To już jest większy problem i nie byłem w stanie nakreślić całości w jednym poście. Ale owszem, też się nad tym zastanawiałem i konsultowałem z prawnikiem. I przyznam szczerze, że nadal nie rozumiem kiedy ustawa ma pierwszeństwo, a kiedy umowa.

Ale tak na zdrowy rozum: ACTA jest bardzo ogólna i na ten fakt zwracają najczęściej uwagę prawnicy. Więc biorąc pod uwagę jej ogólność ciężko zakładać, że pakt ten nie będzie regulowany odpowiednimi ustawami. I nie stoi, moim zdaniem, w sprzeczności z obecnymi ustawami, wlasnie dlatego, że jest bardzo ogolna. Dlatego już nie raz zwracałem uwagę na forum na to, żeby nie panikować i nie protestować przeciwko samemu ACTA (co najbardziej boli - protestuja ludzie ktorzy nie maja na temat zadnego pojecia) lecz kontrolować ustawy które będą w tej materii teraz wprowadzane i je bojkotować, jeśli będą wykraczały poza konstytucje, bo ACTA samo w sobie ma dużo dobrego.

A jeśli już patrzeć konkretnie, to w pierwszym poście nie podałem nawet żadnej ustawy, tylko artykuły z konstytucji, z którymi wszystko musi się zgadzać, w tym ACTA. A konstytucja gwarantuje nam prawo do prywatności. Problem w tym, że prywatność definiują nam właśnie ustawy (tak mi się wydaje, powtarzam, nie jestem prawnikiem) i tutaj wracamy do tego co napisalem chwile wczesniej - kontrolowac i ewentualnie protestować przeciwko konkretnym ustawom.

ktoś na SB, chyba Andrew, wrzucił bardzo mądry filmik
Polecam, chociaż gość mówi rzeczy, o których ja wyżej ;)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Alarańskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość