Archiwum AlarańskieACTA a zamknięcie Granicy

Archiwum: miejsce zsyłki starych i nieaktualnych tematów.
Obszerne pomieszczenia mieszczą w sobie stare, zakurzone księgi dawno zapomniane przez żywe istoty. Każdy kto szuka wiedzy o minionych dziejach znajdzie ją tutaj, choć zapewne na niewiele mu się ona zda.
Awatar użytkownika
Silv
Błądzący po drugiej stronie
Posty: 60
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Ludzie
Profesje:

ACTA a zamknięcie Granicy

Post autor: Silv »

Ostatnio wiele spekulacji w internecie na ten temat, ludzie wypowiadają się i protestują, nie wiedząc nawet przeciwko czemu i nie mając podstawowej wiedzy w temacie ACTA i prawa ogólnie. Tak więc postanowiłem zrobić małe zestawienie aktów prawnych, żeby każdy z was mógł je przeczytać, przeanalizować i samemu wywnioskować czy jest się czego obawiać.

Kilka wyjaśnień na początku:
1. W artykułach pojawia się słowo 'Strona' i bynajmniej nie oznacza ono stronę internetową, lecz jedną ze stron podpisujących umowę lub postępowania sądowego. (Np. Państwo Polskie będzie stroną, gdy Niemcy zgłoszą się z podejrzeniami łamania praw autorskich przez jednego z obywateli polskich)
2. Ważna jest znajomość pierwszeństwa konkretnych aktów prawnych w Polsce.
Zgodnie z artykułem 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:
'Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.'
Dla źródeł prawa krajowego charakterystyczne jest ich hierarchiczne uporządkowanie. Konstytucja ma zawsze pierwszeństwo przed ustawami, potem są ratyfikowane umowy międzynarodowe, a te zawsze mają pierwszeństwo przed rozporządzeniami.
ACTA ma charakter ratyfikowanej ustawy międzynarodowej.

Przechodząc do rzeczy:

ACTA - Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi ma na celu ustanowienie kompleksowych międzynarodowych ram, które będą dla UE pomocą w działaniach służących temu, by skutecznie wyeliminować naruszanie praw własności intelektualnej.

Największy argument przeciwników ACTA jest rzekome 'cenzurowanie internetu' oraz 'inwigilacja prywatnych rozmów'.

'Realizacja postanowień nie powinna powodować tworzenie barier handlowych lub naruszać zasad podstawowych: wolności słowa, prawa do sprawiedliwego procesu oraz prawa do prywatności. Strony mogą zapewnić odpowiednim organom prawo do żądania ujawnienia informacji na temat abonentów, wobec których zachodzi podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej.'

I tak - co mówią konkretne akty prawne:

ACTA:
'Artykuł 4: Prywatność i ujawnianie informacji
1. Żadne z postanowień niniejszej Umowy nie nakłada na Stronę wymogu ujawniania:
a) informacji, których ujawnienie byłoby sprzeczne z jej prawem, w tym z przepisami chroniącymi prawo do prywatności, lub z umowami międzynarodowymi, których jest stroną;'


Konstytucja:
'Art. 47.
Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.
[...]
Art. 49.
Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie* i w sposób w niej określony.
[...]
Art. 54.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.'


Tak jak napisałem wcześniej Konstytucja jest ważniejsza niż ACTA, więc ta nie może być z nią niezgodna. Zresztą sama zaznacza, że nie nakłada na stronę obowiązku ujawniania informacji, jeśli byłoby to sprzeczne z wewnętrznym prawem.
Problemem może okazać się tylko ta * w artykule 49 (ja ją wstawiłem), ponieważ jeśli zostanie wprowadzona ustawa, która zezwala na ujawnienie prywatnych rozmów to będzie to legalne. Dlatego mówiłem, że trzeba obserwować co będzie się dalej działo w tej materii, a nie ubolewać nad ACTĄ, która sama w sobie nie jest groźna. Trzeba będzie protestować przeciwko konkretnym ustawom.
Jedno jest za to pewne - zawsze sprawdzenie waszych prywatnych rozmów bez waszej wiedzy będzie nielegalne.

Kolejny argument, że mogą was aresztować za cokolwiek, pod pozorem piractwa, bo przecież każdy ma coś na dysku.
Otóż posiadanie pirackich wersji na dysku jest jednak legalne i ACTA tego nie zmienia. Nadal będziemy mieć do tego prawo, a karane będą osoby, które takie pirackie wersje udostępniają. Co również, jak w pozostałych aspektach, nie zmienia nic, co było do tej pory.
Uważałbym na p2p (peer2peer), czyli głównie torrenty, bo ściąganie z nich polega na jednoczesnych ściąganiu, które samo w sobie jest jakoś tam legalne, ale też i udostępnianiu innych, za co już można złapać.
Jeśli jednak aresztują was, mają obowiązek powiedzieć za co, a jeśli nie będzie to się zgadzać z faktami to:

Konstytucja
'Art 42
2. Każdy pozbawiony wolności nie na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności tego pozbawienia. O pozbawieniu wolności powiadamia się niezwłocznie rodzinę lub osobę wskazaną przez pozbawionego wolności.'


Dalej - jeśli chodzi o łamanie praw autorskich, a co za tym idzie zamknięcie Granicy.

Po pierwsze: nie siejmy defetyzmu. Paradoksalnie w tej kwestii ta cała ACTA broni nas jako autorów tego świata, zamiast atakować. Ponieważ Niara, Meridion i każdy z nas jest autorem tego świata i przede wszystkim własnej postaci, więc posiadamy do tego tzw. zbiorowe prawo autorskie. Nie posiadamy za to praw autorskich do, podejrzewam, wszystkich grafik jakie znajdują się na stronie. Nawet jeśli grafika nagłówkowa została zrobiona przez jedną z użytkowniczek, jak zostałem poinformowany, to podejrzewam, że wykorzystano do tego jakieś inne gotowe grafiki, a to również jest nielegalne. Jak łatwo wywnioskować wystarczy usunąć wszystkie grafiki i szatę graficzną, których autorami nie jesteśmy i będzie spokój. Oczywiście trzeba będzie zabronić wrzucania jakichkolwiek linków typu torrent czy inny warez.
Ponadto należałoby wyzbyć się wszelkich przejawów innych uniwersów, jak np. postacie takie jak Akkarin czy innych tego typu odniesień.

Jednak spójrzmy prawdzie w oczy.

ACTA:
'Artykuł 2: Charakter i zakres zobowiązań
1. Każda Strona nadaje skuteczność postanowieniom niniejszej Umowy. Strona może wprowadzić do swojego prawa szerzej zakrojone dochodzenie i egzekwowanie praw własności intelektualnej, niż jest to wymagane niniejszą Umową, pod warunkiem że takie dochodzenie i egzekwowanie nie narusza postanowień niniejszej Umowy. Każdej Stronie pozostawia się swobodę określenia właściwego sposobu wprowadzania w życie postanowień niniejszej Umowy w ramach własnego systemu prawnego i praktyki.'


Niestety, ale w Polsce już od dawna są o wiele ostrzejsze przepisy dot. walki z piractwem niż te zapisane w ACTA. Jedyne co ten pakt może zmienić to to, że zaczną one być bardziej respektowane.
Jednak w obliczu piractwa jakie ma miejsce w sieci, nikt nie będzie się interesował naszą biedną Granicą. Tak czy siak zalecałbym zrezygnowanie z wymienionych wyżej udogodnień (grafiki, odwołania do innych autorów), bo i bez tego można pisać, a lepiej tak niż w ogóle.

W polskim prawie jest jeszcze coś takiego, jak 'mała szkodliwość społeczna' i podejrzewam, że w przypadku oskarżenia naszego forum o łamanie praw autorskich odsunął by je, właśnie z uzasadnieniem 'małej szkodliwości społecznej'.

Mam nadzieję, że przedstawiłem najważniejsze rzeczy w klarowny i zrozumiały sposób. Twierdzenie, że z dniem podpisania ACTA zamkną Granicę jest mocno przesadzone i to nie tylko z powodu małej popularności tej strony.
Ja nie jestem prawnikiem, po prostu trochę się interesuje, a to są moje interpretacje przedstawionych aktów prawnych. Zachęcam do dyskusji na ten temat pod spodem.

I na przyszłość nie polecam brania na poważnie wszystkiego co wrzucają na 'kwejku', 'facebooku' i innych tego typu stronach i nie chodzić na żadne protesty bez dokładnej znajomości tematu. :)

Pozdrawiam :)

Copyright Silv
Wszelkie prawa zastrzeżone i nie radzę ich naruszać, bo po wprowadzeniu ACTA ścignę wszystkich :D

Bibliografia:
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/acta-c ... 23538.html
http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm
Awatar użytkownika
Aileen
Kroczący w Snach
Posty: 224
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Elf
Profesje:
Ranga: [img]http://img263.imageshack.us/img263/7033/moderatorgfl.png[/img]
Kontakt:

Post autor: Aileen »

Widzę, że się orientujesz w tym temacie. Wiesz może czy uzyskawszy zgodę autora na użycie grafiki np. na tym forum, a następnie użycie jej nadal będzie rozumiane jako piractwo? Jak dotąd, zgoda wystarczała, ew. podanie dodatkowo nazwiska/pseudonimu autora. Z tego co widzę, wiele grafik na Granicy pochodzi od konkretnych osób, które łatwo odnaleźć np. na deviantart. Wystarczyłoby niby uzyskać zgodę ;/
Dona mihi vitam, iuventutem meam respice!
Awatar użytkownika
Comeda
Mieszkaniec Sennej Krainy
Posty: 113
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Górski Elf
Profesje:

Post autor: Comeda »

No cóż, nie ukrywam iż udało ci się wygrzebać z Polskiego prawa wiele ważnych punktów w tej sprawie - Pochwalam iż w ogóle ci się chciało. Co do istnienia granicy - o jej dalszej egzystencji będziemy wiedzieć już po podjęciu decyzji dotyczącej całej tej sprawy.
Awatar użytkownika
Silv
Błądzący po drugiej stronie
Posty: 60
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Ludzie
Profesje:

Post autor: Silv »

No oczywiście zgoda autora jest czynnikiem pozwalającym Tobie na korzystanie z grafiki. Jednak dobrze dla Ciebie jeśli jest ona potwierdzona oficjalnie jego podpisem (na wypadek gdyby sie rozmyslil), a elektronicznie ciezko to zdobyc. Nie wiem co jest respektowane przez prawo jesli ktos wydaje takowa zgode elektronicznie (nie wiem co ona musi zawierac).

Z drugiej strony przeciez nikt na sile nie bedzie szukal oznak piractwa, jesli autor tego NIE ZGLOSI. A watpie, zeby wlasciciele grafik z naszych avatarow przeszukiwali fora. Chociaz teoretycznie jest to oczywiście możliwe.
Awatar użytkownika
Akkarin
Poszukujący Marzeń
Posty: 415
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Nemorianin
Profesje:

Post autor: Akkarin »

Ja się zastanawiam, co w takiej sytuacji miałoby się stać z moją postacią, szczególnie, ze podałeś mnie jako przykład :P . Czy będę w takim razie zmuszony do usunięcia postaci/ zmiany imienia/ czy też warto próbować prosić autorkę powieści o zgodę na użycie imienia bohatera?
Arkad
Siedziba rodu Derathé

Naszym największym strachem nie jest to, że jesteśmy zbyt słabi tylko zbyt silni. Nasz blask nas przeraża, nie ciemność. Umniejszanie swojego znaczenia nie służy światu. Nie bój się tylko po to żeby inni czuli się przy tobie bezpiecznie. Przyszliśmy na świat by świecić. Ten blask jest w każdym z nas. Kiedy widać nasz blask, pozwalamy innym robić to samo. Uwalniając się od własnego strachu, wyzwalamy od niego innych.
Awatar użytkownika
Silv
Błądzący po drugiej stronie
Posty: 60
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Ludzie
Profesje:

Post autor: Silv »

Mozesz próbować poprosić panią Canavan o zgodę na użycie imienia, ale wątpię, żeby w ogóle udało Ci się z nią skontaktować ;)

Zmiana imienia całkowicie rozwiązałaby sprawę, ale z drugiej strony powtarzam po raz kolejny: nie popadajmy w paranoję ;) Truudi Canavan nie chodzi po biednych polskich forach i nie szuka czy ktoś przypadkiem nie narusza jej praw autorskich ;)
Awatar użytkownika
Dragwen
Błądzący na granicy światów
Posty: 16
Rejestracja: 12 lat temu
Rasa: Górski Elf
Profesje:
Kontakt:

Post autor: Dragwen »

Ta informacja na 'wierzchu' granicy mnie mocno zaniepokoiła więc od razu tu zaglądnąłem.
Mnie też dziwi, dlaczewgo mieliby zamknąć granicę. Co innego z PBF-ami o gothicu, harrym potterze czy gwiezdnych wojnach, bo to już narusza prawa autorskie ale GRANICA?
Ludzie, przecież s a m i to wszystko wymyśliliśmy!
Jak będzie trzeba usuniemy obrazki. Przecież da się grać bez grafik (zresztą zapamiętamy je w naszych sercach jako stare dobre czasy xD)
Lub weźmiemy ołówki w dłoń i włączymy photoszopy. Sami narysujemy wszystko, co potrzebne, nawet avatary! :>

PS: Nazwa taka jak 'Góra Przeznaczenia' na pewno powinna natychmiastowo zostać zmieniona.
Awatar użytkownika
Arayo
Urzeczywistniający Marzenia
Posty: 550
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Leśny Elf
Profesje: Wojownik , Łowca , Artysta
Uwagi administracji: Konto Raena, jest prezentem urodzinowym dla użytkowniczki od administracji (z dnia 3.10.2013) i liczy się jako dodatkowy slot na postać. Raena (konto) jest postacią dodatkową, z czego wynika, że użytkowniczka może posiadać 7+1+1postaci na normalnych zasadach + 1 dodatkowych slotów, jeden jako prezent. Zatem użytkowniczka ma prawo posiadać razem 10 kont.
Kontakt:

Post autor: Arayo »

Jestem zaskoczona tym tematem.
Kurcze, nie podoba mi się to szczerze...
Zanim wejdzie ACTA, trochę czasu minie. Pisałam do Niary, bo ja również nie chcę zamknięcia strony.
Będziemy tak kombinować, żeby było dobrze. Nie zniszczą nam zabawy.
Uważam temat za zamknięty.
Awatar użytkownika
Sopa
Przybysz z Krainy Rzeczywistości
Posty: 89
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Człowiek
Profesje:

Post autor: Sopa »

Nic się nie zmieni.

Myślicie, że do tej pory wolno było używać nielegalnych obrazków i dopiero ACTA to zmienia? Nie. Jeśli autor uzna, że umieliście grafikę nielegalnie to ma prawo się upominać o jej usunięcie. Przecież to, że wprowadzono nową ustawę (de facto nie różniąca się wiele od aktualnego prawa, nasze jest mniej ogólnikowe i chyba nawet bardziej restrykcyjne) nie sprawi, że nagle autorzy zaczną szukać swojej grafiki w Internecie. A nawet jeśli znajdą, to nikt z tego powodu nie zamknie Granicy. Ludzie za bardzo to łączą z SOPA, która pozwalała zamykać strony z samymi odnośnikami do pirackich plików.

Dalej, obawy o SB. O co biega, ludzie? Nie wierzcie w brednie, że ktoś nagle będzie inwigilował wszystko co piszecie. Po pierwsze, ustawa nic o tym nie mówi, po drugie... niby kto by to robił? Mozę państwo zatrudni do tego tysiące kolejnych urzędników? A może dostawcy narażą się swoim klientom i zatrudnią masę nowych pracowników do inwigilacji i opłacać ich? :p

Słowem, nie popadajmy w paranoję u_u
Bursztynek, bursztynek, znalazłam go na plaży,
Słoneczna kropelka, kropelka złotych marzeń!
Bursztynek, bursztynek, położę Ci na dłoni,
Gdy spojrzysz przez niego, mój uśmiech Cię dogoni!
Awatar użytkownika
Silv
Błądzący po drugiej stronie
Posty: 60
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Ludzie
Profesje:

Post autor: Silv »

Arayo prosze uprzejmie, abyś przestała się uważać za wyrocznię ostateczną i 'uznawała temat za zamknięty' kiedy Ty się wypowiesz i 'rozwiejesz wszelkie wątpliwości'.
Inni może chcą wziąć udział w dyskusji na ten temat z czystej przyjemności i nie rozumiem czemu im tego zabraniasz...

A co do Niary i tego że będziecie próbować robić wszystko, aby nie zamknąć Granicy to zastanawiam się (zaznaczam ZASTANAWIAM SIĘ, żeby znowu nie było, że kogoś atakuje) czy osoba, która straszy wszystkich, że wraz z dniem w którym ACTA zostanie wprowadzona, Granica zostanie zamknięta, to osoba, która ma pojęcie o czym mówi i wie co zrobić, żeby temu zapobiec ;/
Awatar użytkownika
Arayo
Urzeczywistniający Marzenia
Posty: 550
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Leśny Elf
Profesje: Wojownik , Łowca , Artysta
Uwagi administracji: Konto Raena, jest prezentem urodzinowym dla użytkowniczki od administracji (z dnia 3.10.2013) i liczy się jako dodatkowy slot na postać. Raena (konto) jest postacią dodatkową, z czego wynika, że użytkowniczka może posiadać 7+1+1postaci na normalnych zasadach + 1 dodatkowych slotów, jeden jako prezent. Zatem użytkowniczka ma prawo posiadać razem 10 kont.
Kontakt:

Post autor: Arayo »

Silv, przestań mnie obraząc, bo to robi się już niesmaczne w Twoim wykonaniu.
Czym jest Acta i co za sobą niesie, wie każdy, kto się tym interesuje. I nie mam zamiaru ciągnąć tego tematu, tylko dlatego, że aktualnie ACTA nic nam nie zrobi.
Ogłoszenie było i jest, wyszło z inicjatywy Administracji, więc proszę się dostosować do tego, ja to zrobiłam i nie ma problemu.
Skoro uznali, że tak jest, to tak będzie i tyle Silv. Twoja dyskusja ze mną zmierza do tego by mnie obrazić i koniecznie udowodnić, że się mylę. Naprawdę nie zależy mi na stawianiu na swoim, ale gdzie nie spojrzysz to ACTA...
To jest sianie paniki własnie, a nie to ogłoszenie na górze, na które ktoś zerknie raz.
Kurcze, forum jest dla rozrywki, dla ucieczki od codzienności. Nie wprowadzaj tutaj zamieszania, pogadać owszem, można. Tylko to akurat temat, gdzie nikt nie jest pewny co będzie dalej i Silv, nawet prawnicy mają zagwózdkę;)
A tematu uważam za zakończony, nie dlatego, że ja powiedziałam co myślę i macie się mnie słuchać, tylko po to, by skupić się na forum i na tym po co ono w ogóle jest, a nie na czymś, co jest wszędzie w koło i każdy panikuje już teraz.

Naprawdę, nie lubię Twoich prywatnych wycieczek.
Awatar użytkownika
Jen
Senna Zjawa
Posty: 296
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Człowiek
Profesje:
Kontakt:

Post autor: Jen »

Wtrącę się tylko.

Arayo, skoro ten temat jest w offtopie, nie rozumiem, czemu mają być jakiekolwiek problemy z tym, żeby ludzie pogadali tutaj, zamiast na chacie. Do tego wątku nikt nie musi zaglądać ani się w nim wypowiadać, a jak ma potrzebę roztrząsać sprawę, to proszę bardzo. Poza tym zgadzam się z Sopą, że to jest popadanie w paranoję, w końcu Granica nie zostanie zamknięta wraz z wejściem ACTA, będzie jak było wcześniej, a za kilka tygodni temat ucichnie, jeśli nie zniknie zupełnie.

To moja subiektywna opinia, mam nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony ^^
– Szybko! Musisz pójść ze mną – rzuciła. – Grozi ci wielkie niebezpieczeństwo!
– Dlaczego?
– Bo cię zabiję, jeśli nie pójdziesz.
- Shut up.
- I didn't say anything.
- You're thinking. That's annoying.
Awatar użytkownika
Arayo
Urzeczywistniający Marzenia
Posty: 550
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Leśny Elf
Profesje: Wojownik , Łowca , Artysta
Uwagi administracji: Konto Raena, jest prezentem urodzinowym dla użytkowniczki od administracji (z dnia 3.10.2013) i liczy się jako dodatkowy slot na postać. Raena (konto) jest postacią dodatkową, z czego wynika, że użytkowniczka może posiadać 7+1+1postaci na normalnych zasadach + 1 dodatkowych slotów, jeden jako prezent. Zatem użytkowniczka ma prawo posiadać razem 10 kont.
Kontakt:

Post autor: Arayo »

Ale to niepotrzebne sianie paniki ;)
Granica nie zostanie zamknięta :)
Zaufajcie administracji, która ma pewien plan :)
I jak sama widzisz, temat dość niepotrzebny ;)
Awatar użytkownika
Akkarin
Poszukujący Marzeń
Posty: 415
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Nemorianin
Profesje:

Post autor: Akkarin »

Silv, co do mojego próbowania skontaktowania się z panią Canavan. Maila jej wysłałem, zobaczymy czy odpowie biednemu użytkownikowi polskiego forum xD

Co do samego ACTA, to trzeba poczekać jak to się wszystko rozwinie. Teraz to i tak tylko spekulacje.
Arkad
Siedziba rodu Derathé

Naszym największym strachem nie jest to, że jesteśmy zbyt słabi tylko zbyt silni. Nasz blask nas przeraża, nie ciemność. Umniejszanie swojego znaczenia nie służy światu. Nie bój się tylko po to żeby inni czuli się przy tobie bezpiecznie. Przyszliśmy na świat by świecić. Ten blask jest w każdym z nas. Kiedy widać nasz blask, pozwalamy innym robić to samo. Uwalniając się od własnego strachu, wyzwalamy od niego innych.
Awatar użytkownika
Silv
Błądzący po drugiej stronie
Posty: 60
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Ludzie
Profesje:

Post autor: Silv »

bla bla bla, nie zgodzic sie z Toba, to od razu osobiste wycieczki. Wydajesz mi sie troche przewrazliwiona.

Prosilem tylko, zaznaczam PROSILEM, ze skoro nie chcesz brac udzialu w dyskusji to po prostu nie bierz, a niech rozmawiaja ludzie ktorzy maja na to ochote :)

P.S. chciałbym zauważyć, że to nie była dyskusja z Tobą (bo twierdzisz, że dyskutuje z Tobą tylko po to, żeby Cię obrazić, a niestety świat nie kręci się tylko wokół Ciebie), tylko ogólna, dopóki się nie wtrąciłaś. A miałem szczerą nadzieję, że to się nie stanie, bo byłem pewien, że w ten sposób się wypowiesz. Powtarzam, nie chcesz rozmawiać o ACTA, nie chcesz czytać, to tego nie rób. Przecież nikt Cię do tego nie zmusza...

To jest mój ostatni zwrot do Ciebie, dalej będę ignorował, bo przecież jak Ci następnym razem odpowiem, to znowu Cię zaatakuje, obrażę i tylko Ty wiesz co jeszcze...
___

Akkarin życzę powodzenia, choć mam obawy, że nie odpowie :P
Adria
Błądzący po drugiej stronie
Posty: 64
Rejestracja: 12 lat temu
Rasa: Czarodziejka
Profesje:
Kontakt:

Post autor: Adria »

Na samym początku wielkie gratulacje dla Silva, który założył ten temat i niejako pofatygował się żeby jakoś wyjaśnić co nieco na temat ACTA. Plus dla tego pana.
Co do samych informacji - tak naprawdę wszystko wyjaśni się według mnie na konsultacjach społecznych. Jesteśmy już po podpisaniu umowy ACTA przez Polskę i jak na razie nikt nic nie zamyka. Do samego wprowadzenia jest długa droga, a wydaje mi się, że rząd po burzy medialnej jaka była wokół tej ustawy na pewno postara się ją wyjaśnić jakoś dobrze i wyczerpująco.
Nie wnikam już do samej genezy ACTA (nie chce mi się ich czytać chyba). Z tego co śledziłam wypowiedzi polityków w mediach ACTA ma być skierowana przede wszystkim do osób piratujących na szeroką skalę i czerpiących z tego korzyści materialne. Po drugie zaś - czy z pbfów ktoś czerpie jakiś zysk?
Tak jak wspomnieliście - Granica ma autorski świat, a grafiki są ściągnięte z różnych stron posiadających obrazki. Tak jak na praktycznie innych forach pbfowych. Dalej blogi - jak przeglądałam to na wielu z nich znajdują się również obrazki ściągnięte rożnych źródeł. Oczywiście jeśli by się uprzeć można szukać autorów, pytać o zgodę. Pytanie jedynie czy jak bodajże Silv wspomniał jest na chwilę obecną sens, gdyż w sumie w jaki sposób można sprawdzić tyle stron, które zawierają takie grafiki.
Poza tym inspiracja czymś, jakimś dziełem, nie może od razu oznaczać splagiatowanie (to tak słówkiem do nawiązań do tekstu odnośnie innych pbfów opartych na mandze/anime/grach/filmach).

Jedynie poprę Silva w tej kwestii, że tym ogłoszeniem na górze została podniesiona niepotrzebna panika, którą sama widziałam na pbfie były spowodowane pytania o zamykanie Granicy. Oczywiście można było nakreślić problem ACTA, skierować do petycji, a nie do końca snuć pesymistyczne wizje, że Granica zostanie zamknięta.
Jeśli panie Granica padną tez inne pbfy. Wszak wiele z nich ma podobną sytuację. Tyle ode mnie ;)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Alarańskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości