Księga Boskich PrawPrzewodnik po Granicy

Administracja: Regulamin forum, ogłoszenia, podstawowe zasady pisania postów, przewodnik po forum, panująca hierarchia.
Dziwna magiczna księga, w której zostały spisane najważniejsze prawa rządzące tym światem. Ponoć magia w niej zawarta, sprawia, iż każde wielkie wydarzenie mające miejsce w świecie magicznie zostaje w niej odnotowane.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Meridion
Lord Demon
Posty: 441
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Przewodnik po Granicy

Post autor: Meridion »

Spis Tresci
Spis Tresci

Część I: Podstawy
 • 1. Wstęp
  2. Dla całkiem początkujących
  3. Dla starych wyjadaczy
  4. Tworzenie postaci
  5. Jak dołączyć do gry
  6. Spis ważnych tematów na forum
Część II: Wyjaśnienie niektórych rzeczy
 • 7. Strażnicy - moderatorzy
  8. Kreator Postaci
  9. Avatary
  10. Aury
  11. Tytuły

Część I: Podstawy
Wstep
Wstęp

        Witaj, przybyszu! Widzę, że czujesz się nieco zagubiony w naszym ciągle rozrastającym się świecie. Nie martw się. Przewodnik, który właśnie trzymasz w ręku, ma za zadanie wprowadzić Cię do naszego świata i pomóc Ci się w nim odnaleźć. Znajdziesz tutaj instrukcję, jak krok po kroku stworzyć własną postać, oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie mogą się zrodzić w Twym umyśle. Jest tutaj również lista odnośników do tematów opisujących nasz świat wraz z notatką, z którymi należy zapoznać się obowiązkowo, które warto przeczytać, a które mogą poczekać na czas, gdy będziesz miał wolną chwilę. Mam nadzieję, że z pomocą tego Przewodnika szybko odnajdziesz się w Alaranii, a gdybyś ciągle miał jakieś pytania, nie bój się zapytać czy to na ShoutBoxie czy poprzez Prywatną Wiadomość.
Najlepiej jednak kieruj pytania do Niary.
- Powrót -

Poczatkujacy
Dla całkiem początkujących

UWAGA: Jeśli miałeś już styczność z grami PBF, przejdź do: 3. Dla starych wyjadaczy

        Jeśli nie masz pojęcia czym jest RPG, PBF i jak pisać na forum takim jak to, w tym miejscu znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Po pierwsze należałoby wyjaśnić, czym jest to tajemnicze PBF. Otóż PBF to skrót od angielskich słów Play By Forum, które znaczą nie mniej, nie więcej, niż "gra przez forum". Zatem Forum PBF jest to forum, na którym się gra. To już wiemy, teraz chcielibyście zapewne wiedzieć, jak się gra.

        Wyobraźcie sobie jakąś postać, którą zawsze chcieliście być. Ponieważ jest to forum fantasy, ograniczmy się do postaci pasujących do takiego świata. Powiedzmy, że zawsze chcieliście być potężnym czarodziejem, dla którego magia jest na skinienie dłoni. Gdy już to wiecie, w myślach tworzycie sobie taką postać (zupełnie jak bohatera książki). Zastanawiacie się jakie umiejętności powinien posiadać, co potrafi, czy jest silny, czy słaby, jaki ma wzrost, w co się ubiera, jaka jest jego historia, charakter i wygląd. Następnie spisujecie to wszystko i zamieszczacie na forum w postaci postu. Taka charakterystyka postaci, to "Karta Postaci". Teraz wszyscy widzą wymyślonego przez was bohatera.

        Gdy mamy już bohatera, należałoby go ożywić. Nikt przecież nie lubi pokrywać się kurzem. W tym celu szukamy chętnych do wspólnej rozgrywki (np. poprzez ogłoszenie Nie masz z kim pisać? lub też przez czat ), a następnie szukamy odpowiedniej lokacji dla naszych bohaterów. Najlepiej, by osoba bardziej doświadczona rozpoczęła rozgrywkę, gdy to zrobi... należy przeczytać jej wpis i zareagować własną postacią. Zastanawiamy się, co w takiej sytuacji zrobiłaby postać wymyślona przez nas i... opisujemy to w poście, a następnie go zamieszczamy, a potem pozostaje nam czekać na reakcję innych postaci, a gdy ta nastąpi, znów kierujemy losami naszej postaci.

        Ot i cała filozofia grania. Proste, nieprawdaż? A ile przy tym zabawy. Nadszedł więc czas, by wyśnić swego bohatera. Nie śpiesz się, im dłużej pomyślisz nad postacią, tym bardziej barwna ona będzie i tym lepiej Ci się będzie później grało. Przejdź teraz do: Tworzenie postaci

- Powrót -

Zaawansowani
Dla starych wyjadaczy

UWAGA: Jeśli nie miałeś wcześniej styczność z grami PBF, przejdź do: 2. Dla całkiem początkujących

        Witaj w naszym świecie. Powiadasz zatem, że zdarzyło Ci się pisać już gdzie indziej, lecz z jakichś powodów opuściłeś tamte światy. Mam nadzieję, że nasz przypadnie Ci do gustu i zostaniesz tu na dłużej. Forum to pod pewnymi względami podobne jest do innych, pod innymi nie i dlatego właśnie jest wyjątkowe. Ale po kolei:

        Mistrzowie Gry. Być może grałeś na forach, gdzie Mistrzowie Gry byli i na takich, gdzie ich nie było. Na tym forum z założenia nie ma takich osób. Każdy z graczy ma tutaj równe uprawnienia i w podobny sposób może kierować losami świata. Myślisz sobie zapewne: ładny burdel tu pewnie jest? Otóż nie. Granie bez MG nie musi być takie straszne, jednakże wymaga nieco więcej wysiłku, ale jest też zabawniejsze. Dlaczego? Bowiem tu każdy może być MG! Czy nie powoduje to zamieszania i chaosu? Otóż nie. Wszyscy tu grają na zasadach partnerskich i zwykle dobrze się między sobą dogadują, a gdy powstają jakiegoś rodzaju spory, to istnieją Strażnicy (zwani czasem, nie wiadomo czemu, moderatorami). Nie mają oni specjalnych przywilejów odnośnie prowadzenia własnej postaci czy przygód. Mają jednak za zadanie pilnować porządku na forum oraz tego żeby żadna postać nie wykraczała nadto poza ograniczenia jej dotyczące.

        Świat. W przeciwieństwie do wielu for, które opierają się na światach znanych z książek czy filmów, nasza gra opiera się na całkiem autorskim świecie, w dodatku stworzonym specjalnie z myślą o PBF'ie.

        Kreator Postaci to kolejny element wyróżniający nasze forum spośród innych. Na innych forach karty postaci umieszczane są w formach postów, których formatowanie bywa uciążliwe. Często stają się również nieaktualne gdy zmieniamy informacje w polach profilu. U nas tego nie ma. Napisaliśmy wygodny skrypt ułatwiający tworzenie postaci i automatyzujący ten proces tak, że jedyne czym się musisz przejmować tworząc postać to... samo jej tworzenie :) Więcej o kreatorze możesz dowiedzieć się w dalszych częściach przewodnika.

- Powrót -

Tworzenie postaci
Tworzenie postaci

        Tworzenie postaci na tym forum różni się nieco od procesu który trzeba przejść na pozostałych forach. U nas tworzenie postaci odbywa się poprzez specjalny Kreator Postaci, który pozwala z łatwością przejść przez cały proces tworzenia naszego bohatera. Aby rozpocząć tworzenie postaci kliknij w przycisk Kreator Postaci znajdujący się na górnym panelu forum. Otworzy Ci się wtedy strona z Kreatorem. Znajdziesz na niej instrukcje co robić, by stworzyć postać oraz wszystkie potrzebne informacje odnośnie jej tworzenia.
Koniecznie trzeba zajrzeć do Regulaminu tworzenia postaci

Jeśli masz problemy z Kreatorem Postaci, zajrzyj do: Kreator Postaci.

- Powrót -

Jak dolaczyc do gry
Jak dołączyć do gry

        Gdy mamy już gotową (i zaakceptowaną) postać, nadszedł czas by ją ożywić i włączyć do naszego świata, rozpoczynając tym samym jej (i Twoją!) przygodę. Można to zrobić na dwa różne sposoby: dołączyć do już istniejącego wątku lub założyć własny. Najpierw przybliżę Ci ten pierwszy.

        Aby dołączyć do już istniejącej przygody, należy najpierw takową znaleźć. Najlepszym wyjściem jest zapytanie się na ShoutBoxie lub w temacie: Nie masz z kim pisać? czy ktoś nie chciałby z nami popisać. Na odpowiedzi na pytanie w temacie zwykle trzeba trochę poczekać, bo nie każdy zagląda do niego często, z drugiej jednak strony przeczyta go zapewne więcej osób, niż pytanie, które po kilku godzinach utonie w gąszczu innych wypowiedzi na SB. Inną metodą jest znalezienie samemu odpowiedniego tematu (należy zwrócić tu uwagę na datę ostatniej wypowiedzi - dołączenie się do wątku w których nie było aktywności od ponad tygodnia prawdopodobnie spowoduje, że będziesz musiał "trochę" poczekać na odpowiedź). W dobrym guście jest zapytanie grających w takim wątku, czy nie mają nic przeciwko dołączeniu się do ich przygody. Nie musisz wszakże tego robić, ale wtedy licz się z tym, że możesz nie zostać miło powitany przez współgraczy i zwiną się przy pierwszej lepszej okazji, jeśli im przeszkodziłeś.

        Dobrze, znalazłeś już odpowiedni temat. Co powinieneś teraz zrobić? Przede wszystkim, przeczytaj kilka ostatnich postów, żeby zaznajomić się z aktualną sytuacją - nie chcesz przecież napisać, że wychodzisz zza drzewa i chwilę potem dowiedzieć się, że jesteście przecież na samym środku przeklętej pustyni i chyba masz zwidy. Kolejną rzeczą jest zapoznanie się z kartami postaci graczy, którzy piszą w wątku. Nie, nie musisz czytać całych, wystarczy na początek że zapoznasz się z ich wyglądem, czasem też pomaga przeczytanie charakteru. Historia postaci jest właściwie tylko taką ciekawą informacją dla Ciebie, bo przecież Twój bohater nie będzie miał o niej pojęcia, dopóki postacie nie postanowią jemu opowiedzieć trochę o sobie.

        Gdy już się z tym uporasz, pozostaje wymyślić tylko, jak i czemu Twoja postać zjawiła się w tym konkretnym miejscu i "przypadkiem" wpadła na pozostałych graczy, a potem spisać to i wysłać. Pamiętaj przy tym o: Podstawowe Zasady Pisania postów.

        Dobrze, a co jeśli nie możesz znaleźć nikogo chętnego do pisania? Załóż własny temat i szukaj graczy do gry lub czekaj, aż sami się pojawią (dołączają do nas ciągle nowi gracze, więc zapewne nie będziesz musiał czekać zbyt długo). Zanim jednak założysz własny wątek, zastanów się nad tym o czym chciałbyś w nim napisać. Twoja postać może ma jakąś misję, cel, który pragnie zrealizować, a może po prostu chce przeżyć kolejny dzień? Wybierz odpowiedni dział na forum i załóż tam temat. Pamiętaj że nazwa wątku powinna wyglądać następująco: "[miejsce] Krótki opis". Np, "[Karczma 'Wielki Szczur'] Krótki odpoczynek".

- Powrót -

Spis tematow
Spis tematów

        Poniżej znajduje się lista odnośników do tematów poświęconych forum, jego mechanice oraz naszemu światu. Zostały one podzielone na trzy kategorie: te, które koniecznie należy przeczytać, by można było grać na naszym forum, te, które warto przeczytać, ze względu na to, że znajduje się w nich wiele istotnych wiadomości dla każdego gracza oraz te, które są przeznaczone dla osób, które jak najbardziej chcą się wczuć w nasz świat. Wiemy, że wydaje się ich być dużo, ale zapewniamy, że zostały one stworzone specjalnie dla Was drodzy gracze, byście mogli jak najprzyjemniej spędzać czas na naszym forum.

(Uwaga: W związku z trwającą przebudową struktury forum, niektóre linki mogą być nieaktualne. Wszystkie linki można znaleźć w Księga Tworzenia)

Tematy które koniecznie należy przeczytać: Tematy które warto przeczytać: Tematy, których znajomość nie jest konieczna, a które pogłębiają wiedzę o świecie: - Powrót -


Część II: Wyjaśnienie niektórych rzeczy
Straznicy
Strażnicy (moderatorzy)

        Strażnicy. Kim są? To stowarzyszenie bardzo różnych osób, których łączy właściwie tylko jedna cecha: chęć zachowania równowagi w naszym świecie. Pilnują by żaden śmiertelnik nie osiągnął mocy, która mogłaby wpłynąć niekorzystnie na działanie naszego uniwersum. Stoją na straży prawa i porządku, trzeba zaznaczyć, że na straży praw tego świata, nie praw żadnego z jego państw. Baczą również by rozwiązywać konflikty, które czasem zdarzają się pomiędzy bohaterami oraz pomagają znaleźć odpowiedzi zagubionym. Dbają także o rozwój tej krainy oraz mają jeszcze kilka innych, pomniejszych funkcji. Niektórzy nazywają ich moderatorami. Spis wszystkich członków tego stowarzyszenia znajdziesz tutaj.- Powrót -

Kreator
Kreator Postaci

        Kreator Postaci, to zintegrowany z Granicą skrypt napisany w PHP, który ma za zadanie ułatwić proces Tworzenia Postaci oraz zarządzanie jej Kartą Postaci. Kreator można uruchomić, poprzez przycisk "Kreator Postaci" znajdujący się na górnym panelu forum. Karty postaci można oglądać przez podgląd profilu gracza lub też przez wyszukanie danej postaci już w samym Kreatorze. Tutaj mała uwaga: z przyczyn technicznych jeśli wejdziesz do kreatora poprzez czyjąś postać, nie będziesz mógł edytować własnej karty. Aby to robić, musisz koniecznie wejść przez przycisk na górnym panelu forum.

         - Dział w rozbudowie -

- Powrót -

Avatary
Avatary

        Czyli zdjęcia, które będą reprezentować twojego bohatera. By za każdym razem nie czytać wyglądu postaci, przy poście pojawia się jej zdjęcie. Oczywiście każdy avatar musi być zgodny z opisanym w Karcie Postaci wyglądem. Dodatkowo obraz nie może być ani szerszy, ani węższy niż 300 pikseli. Jeśli chodzi o wysokość to prosimy nie przekraczać 500 pikseli. Najbardziej optymalne wymiary to 300x400. Jeśli wybrałeś już obraz, który ci odpowiada lecz jego wielkość nie jest zgodna z regulaminem, można ją łatwo zmienić. Najlepszymi do tego programami są PhotoScape i GIMP. Jeżeli jednak nie potrafisz zmienić wymiarów avatara, śmiało poproś o to któregoś z użytkowników forum. Z pewnością otrzymasz pomoc. Zdjęcie reprezentujące twoją postać nie jest trudno znaleźć, jednak jeśli będziesz miał z tym problem, zapraszamy do Galerii Avatarów.

- Powrót -

Aury
Aury

        Co to są Aury? Aury to magiczne emanacje, które roztacza wokół siebie każda postać, a także niemalże wszystkie żywe istoty (włącznie z roślinami) oraz przedmioty magiczne i efekty magiczne. Emanacja aur może być odbierana dzięki szóstemu zmysłowi, zwanym zmysłem magicznym. Aury różnią się od siebie, ponieważ przejawiają się w nich takie cechy postaci jak: charakter, atrybuty czy magie którymi się posługuje.

        Każda postać ma przypisaną własną aurę, która jest tworzona na podstawie jej karty postaci. Ty, jako gracz, nie masz na nią wpływu i nie możesz jej modyfikować - zależy ona wyłącznie od tego jaka jest Twoja postać. Zwykle na przyznanie aury trzeba chwilę poczekać - staramy się je dodawać na bieżąco, ale nie zawsze jest na to czas. Najlepiej po akceptacji karty postaci dodać krótką prośbę w wątku Prośby o napisanie aury.

        Aura nie ma wpływu na postać jako taką. Pozwala jednak na jej identyfikację dzięki magii. I tak postać diabła, który przybierze ludzką skórę, nadal będzie roztaczać wokół siebie woń siarki, świadczącą o jej prawdziwej naturze. Nie każdy może ją wszakże odbierać - zwykli ludzie dadzą się zmylić, dopiero postacie o rozwiniętym zmyśle magicznym odkryją jej prawdziwą naturę. Istnieją ponadto metody by ją maskować: od zaklęć po potężne przedmioty magiczne. Należy jednak pamiętać, że maskowanie aury nie jest łatwe, a przedmioty to umożliwiające zdarzają się nader rzadko.

Więcej o Aurach dowiesz się w: Księga Aur

- Powrót -

Tytuly
Tytuły

        Tytuły są unikalnymi określeniami postaci, wyróżniającymi ich spośród innych. Nadawane są one przez administrację forum w uznaniu za szczególne zasługi postaci. Mogą być również zaproponowane, przez innych współgraczy. Warunkiem jest jednakże by dobrze pasowały one do postaci. Tytuły, są również oznaką pewnego prestiżu w grze, bowiem gracze zwykle dorabiają się ich z czasem, chodź nie jest to regułą. Część z nich może wynikać już z samej historii postaci, dobrze jest więc się postarać przy jej pisaniu.

- Powrót -

Zablokowany

Wróć do „Księga Boskich Praw”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość