Góra PrzeznaczeniaWasze opinie!

Off-topic: Tu można porozmawiać na tematy nie związane bezpośrednio z grą.
Miejsce spotkań wszystkich ras, tutaj odbywają się rozmowy na wszystkie tematy, istot ze wszystkich światów. Potężna magia drzemiąca we wnętrzu tej góry sprawia, iż żadna krew nie może zostać tutaj przelana, dzięki czemu jest miejscem bezpiecznym dla każdego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Niara
Pani Snów
Posty: 2129
Rejestracja: 15 lat temu
Rasa: Anioł Światła
Profesje: Władca , Mag , Opiekun
Ranga: Administrator
Uwagi administracji: Jeśli macie do mnie jakieś pytania, chcecie porozmawiać, zapytać o koncept na postać, o pozwolenie na nowe konto, czy cokolwiek innego - najłatwiej złapać mnie na discordzie lub przez PW. UWAGA! Jeśli twoja KP, po umieszczeniu prośby w temacie, czeka na sprawdzenie dłużej niż 3 dni, zapytaj o nią na kanałach prywatnych - PW, discord.
Kontakt:

Wasze opinie!

Post autor: Niara »

Kochani!

Przez ostatnie kilka miesięcy, bardzo mocno poświęcałam się forum i nie tylko ja. Wprowadziłam sporo nowości. Wiele rzeczy się zmieniło i ciągle sporo się dzieje. Chciałabym poprosić Was o opinię na ten temat. Jak znajdujecie zmiany? Czy nowy wygląd Grymuaru się Wam podoba, czy wręcz przeciwnie? Co sądzicie o Projekcie Grymuar, o konkursie, o nowych emotikonach, o jesiennej szacie graficznej. O nowych subforach. O poprawionych grafikach. O funkcjonowaniu forumowego facebooka, czy discorda. Jak znajdujecie zmiany w hierarchii forum. Czy coś wyjątkowo się Wam podoba, lub nie podoba? A może macie jakieś pomysły, które byłabym w stanie zrealizować? Najbardziej jednak zależy mi na tym, by dowiedzieć się, co myślicie, na temat tych ostatnich miesięcy i zmian, kiedy zostały wprowadzone. Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie :) :cukierekipsiukus

Ściskam i tulę, :dyniaikot
Niara <3 :tulaski :queenniara
Królowa Niara
Królowe na trony!

"A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto."


“Nie ten mocny, kto burzy lecz ten, który podpiera. Nie ten, co łzy wyciska, lecz ten co je wyciera. Człowiekiem najszlachetniejszym w całym ludzkim tłumie, jest ten kto oprócz łez własnych cudze łzy rozumie.”
Awatar użytkownika
Medard
Splatający Przeznaczenie
Posty: 725
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Wampir
Profesje: Władca , Mag , Badacz
Kontakt:

Post autor: Medard »

Grymuar jest świetny, a po uksiążkowieniu wygladu (zwanego przez specjalistów międzymordziem graficznym - jak ja lubię ten wyraz :P ), by każdy rozdział przypominał odrębne tomiszcze siedzące na zakurzonym regale pomiedzy innymi opasłymi księgami. Rozwój idzie pełną parą, konkursy tego typu są świetnym pomysłem na przyśpieszenie tegoż i zachęcenie nowych twórców, by spróbowali dołożyć coś od siebie.

Nowe działy Grymuaru - to się pomału robi prawdziwa encyklopedia, almanach czy jak kto woli - wiki. Totalna rearanżacja wszystkiego i dobrze. Każdy znajdzie coś-tam-coś-tam, parafrazując klasyka, dla siebie i zapewne będzie ukontentowany. Im więcej zawartości na odpowiednim poziomie, tym lepiej.

Discord Granicowy uważam za strzał w dziesiątkę. Wiadomo, jak jest z czatboksem i że nie wszystkie rzeczy, mówiąc kolokwialnie, "przejdą" w tej formie komunikacji na forum. Na komunikatorach wolno zdecydowanie więcej i nie trzeba się obawiać, iż zaraz do tego lub tamtego zapukają smutni panowie w płaszczach.

Emotek na czatboksie jest teraz istne zatrzęsienie, a jakby tego było mało, co i rusz pojawiają sie nowe - chociażby te kojarzące się z jesienią czy Hallowe'en (tudzież innymi Dziadami) - medziokot i liszośmierci wymiatają swoim blaskiem i majestatem :mrrrroczny :kostucha :medziokot . Jesienne liście też uważam za duży plus - wszystko się zmienia, to niech i liście Granicowego pnącza nabiorą październikowych barw.

Póki co, to by było na tyle.
So I bless you with my curse
And encourage your endeavour
You’ll be better when you’re worse
You must die to live forever
Jim Steinman

Every night, and every morn,
Some to misery are born.
Every morn, and every night,
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight.
Some are born to endless night.
William Blake

Pies patrzy na człowieka z szacunkiem, kot z pogardą, a świnia jak równy z równym. porzekadło Vaerreńczyków
Awatar użytkownika
Kana
Szukający Snów
Posty: 191
Rejestracja: 8 lat temu
Rasa: Kotołak
Profesje: Wędrowiec
Ranga: [img]http://granica-pbf.pl/images/ekspert%20moderator.png[/img]
Kontakt:

Post autor: Kana »

Mam nadzieję, że jeszcze można tu pisać...

Forum sporo przeszło i chętnie wypowiem się w końcu o zmianach x3

WYGLĄD :kotorozec

Ogólnie szaty graficzne, a także układ Grymuaru bardzo mi się podobają - czytelne, kolorowe i zachęcające. Wszystko jest posegregowane, a segregacja się przyda bo i jest tu naprawdę duuużo rzeczy. Wyodrębniło się nawet kilka 'nowych' działów na forum - chociaż część z nich chwilowo nie jest używana to w przyszłości mogą się przydać i od razu widać gdzie co jest. Nowe obrazki krain i miejsc też bardzo pasują - część z nich jest nawet bardziej baśniowa niż była, a niektóre zostały kolorystycznie ujednolicone jeśli znajdują się w jednym poddziale. To niby detal, ale estetycznie bardzo wiele daje.

EMOTKI :kana

Emotikonek też przybyło - naprawdę świetne są te okresowo-tematyczne. Jesienne, zimowe i na walentynki... przyjemnie się ich używało. Tak samo łapki czy serduszka - to moje ulubione wraz z roślinkami. Także emotki na posty i inne ogólne czynności. Tutaj jednak pojawiło się też coś co mi przeszkadza - emotki do postaci. To bardzo miły gest i fajnie, by każdy miał swoją emotkę, ale ten... niektórzy mają po 3-4, a ja nie widzę tak naprawdę celu w używaniu ich jeśli nie wywołuję konkretnej osoby. Szukam emotki pokusy? Mam 6 różnych, ale każda reprezentuje jakąś postać. Żadna pokusy tak po prostu. O wiele poręczniejsze były dla mnie emotki ogólne - na wampira, na wróżkę... teraz ich nie ma i w zasadzie zastępuje je roślinkami albo innymi rzeczami. Dla mnie czytelniej by było gdyby emotki miały na przykład postacie z głównych kont albo te, na których najczęściej ludzie siedzą na sb - jak na przykład Ogana.

ARTYKUŁY :grymuar

Zdecydowanie cieszę się, że pojawiają się opisy krain i państw w Grymuarze - to jest coś na co długo czekałam i co ułatwia mi grę w danym miejscu. Czekam aż będzie ich więcej i jestem na tak jeżeli chodzi o urozmaicenia w temacie. Neverith jest wspaniałe (<3) Kuchnia też zawsze była ciekawym dodatkiem i ładnie wpasowywała się w opis państwa. Bardzo dużo dają też tamtejsze ciekawostki.

Z drugiej strony...
Jest taka masa rzeczy, że idzie się pogubić. Bestiariusz zaczął zamieniać się w coś co mnie wręcz trochę przeraża - już dawno byłam do tyłu, a teraz nie wiem kiedy to nadrobię. Szczerze mówiąc trzymam się paru znanych i ulubionych bestyjek, a w postach jak potrzebuję czegoś na szybko - zwykle wymyślam, tak jak kiedyś. Trudno przyzwyczaić mi się do ilości rzeczy jaka się pojawiła. I szczerze mówiąc, choć strasznie doceniam opisy do Grymuaru, choć są pomysłowe i wiele osób spędziło na tym masę czasu... korzystałabym z nich więcej gdyby były krótsze. Klikam w Eliksir Miłosny i zamiast paru luźnych linijek z czego to jest, z jakiego miejsca i jak działa dostaję wpis długości średniego posta. Nie mam często siły tego czytać kiedy piszę i szukam na szybko pomysłu. To jest dobre, rozbudowane, ciekawe - ale niezbyt poręczne.

Kiedyś należało pamiętać, że pojawiają się dredy, a nie ma ołówków czy papierosów - a okulary są drogie. Łatwo było znaleźć system miar oraz historię. Każdy moderator mógł to łatwo spamiętać/odszukać i wyłapywać w postach w razie czego. Teraz jest to skitrane w ostatniej księdze Grymuaru - dla mnie kiedyś była to podstawa do zrozumienia uniwersum. Teraz nie do końca wiem co jest podstawą x'3

Mam wrażenie, że poszło to wszystko w kierunku ujednolicenia, opisania i detalicznego przedstawienia. Tak dla wtajemniczonych bardziej? Nie ma już krótkich ogólnych opisów - takich jak były przy rasach. I o ile bardziej dokładne rasy zdecydowanie pomagają zachować porządek i stworzyć coś dobrego za pierwszym podejściem, tak rozpisywanie każdej rzeczy zamiast podsuwania luźnego pomysłu może być (choć nie musi) zniechęcające. Mnie nieco zniechęca. Znam też ludzi, których już kiedyś ilość rzeczy, zasad i działów przerażała tak, że nie dołączyli - a to było jeszcze przed grymuarem x'3

POZIOM :mojpost

Ogólnie moim zdaniem Granica stała się nieco bardziej wymagająca. Niekoniecznie jest to coś złego, ale nie wiem też czy jest zaletą - zależy do czego się dąży. Poziom postów i średnia wieku poszła w górę - większość użytkowników jest w pewien sposób ze sobą związana, pisujemy ze sobą - mamy też doświadczenie. Ale też duża część aktywnych ludzi to właśnie moderatorzy. Zdecydowanie rzadziej dołącza ktoś nowy, zwłaszcza niedoświadczony. Ja tutaj trafiłam nie mając pojęcia o fantastyce - Granica bardzo mnie rozwinęła i trochę żałuję, że coraz mniej osób z tego korzysta. Z drugiej strony, by pisać tu naprawdę sprawnie i dobrze trzeba się duuużo naczytać i to zanim człowiek wie czy mu to odpowiada czy nie - kiedy dołączałam przeczytałam niemal wszystko co było dostępne, by lepiej pojąć działanie uniwersum, a i tak byłam trochę zagubiona, bo grunt to zacząć pisać - teraz osoba z moim podejściem widzi 10 razy więcej niż ja wtedy i... ja bym sobie chyba odpuściła.

ROZWIĄZANIA PW2

Fajnie byłoby to jakoś podzielić na coś co dobrze przeczytać, bo to ułatwia tworzenie postaci i zrozumienie świata oraz na dodatki, które (jak w większości flora i fauna) urozmaicają pisanie, ale nie są niezbędne. Jest podział na ,,Tworzenie postaci" i ,,Alaranię", ale część rzeczy z ,,Alaranii" właśnie może być kluczowa dla wpasowania się w świat. Na pewno świetnym rozwiązaniem (choć nie pamiętam kiedy wprowadzonym) jest ,,Przewodnik po Granicy". On sporo tłumaczy, zachęca i od progu wyjaśnia o co chodzi, choć mam wrażenie, że nie został dokończony - jest tam pogrubiony nagłówek ,,upływ czasu", ale żadnej treści pod nim, jakby kiedyś miało być tam więcej opisane.

Nowy kreator też poniekąd rozwiązuje problem złożoności świata i zasad - jest w nim dużo podpowiedzi i zachęty, by nie rezygnować tylko dlatego, że forum wydaje się wymagające.

PODSUMOWANIE :hydra6

Nie wiem w co celuje forum - czy w dużą liczbę użytkowników, których trzeba oczywiście trochę pilnować czy może mniejszą już, znajomą sobie bandę z kimś nowym od czasu do czasu. Ruch zrobił się tu mniejszy - znika się na parę dni, a potem wraca i widzi się, że pojawiło się tylko kilka nowych postów. Ale interpretacja tego stanu rzeczy zależy tylko i wyłącznie od obecnego celu forum - czy zrzesza tę garść ludzi lubiących fantastykę i biorących pisanie na dość poważnie czy może jest bardziej kierowane do wszystkich, nawet tych niepewnych i zaczynających.

W pierwszym przypadku - mi nadal pisze się świetnie; jak czegoś potrzebuję to znajdę, jak czegoś nie wiem to i tak pytam. Mam swoje ulubione państwa, rasy, Prasmok nie jest dla mnie czymś dziwnym. Mam ludzi, z którymi piszę, i których styl znam. Bardzo lubię tutejsze towarzystwo (<3)

W drugim - nie mam pojęcia jak nowe osoby interpretują co się tu dzieje, ale sądzę, że mogą być odstraszone. Wszystko dopieszczone i w detalach, posty długie, gracze się znają... nie wiedzą ile tu miejsca na błędy i próby. Dobrze łapać ich na wstępie takim ,,Przewodnikiem", gdzie spisane będą wszystkie podstawy, a Grymuarem znokautować ich później, jak im się już spodoba. :magicznakotka
Pegazy:
Kaprys, Dzika
,,Ma pani na coś alergię?
- Na głównych bohaterów." (Dzięki Conan!)

Dobra Kana, Gustowne przebranko, Młoda panna Trisk de Leu
"I niech Wam Kosmos sprzyja!" (Ponowne dzięki Conan!)
"Pewnego dnia będzie coś, ale nie wiem co. ~ Kana 2018" (Yao)
Awatar użytkownika
Niara
Pani Snów
Posty: 2129
Rejestracja: 15 lat temu
Rasa: Anioł Światła
Profesje: Władca , Mag , Opiekun
Ranga: Administrator
Uwagi administracji: Jeśli macie do mnie jakieś pytania, chcecie porozmawiać, zapytać o koncept na postać, o pozwolenie na nowe konto, czy cokolwiek innego - najłatwiej złapać mnie na discordzie lub przez PW. UWAGA! Jeśli twoja KP, po umieszczeniu prośby w temacie, czeka na sprawdzenie dłużej niż 3 dni, zapytaj o nią na kanałach prywatnych - PW, discord.
Kontakt:

Post autor: Niara »

Nadal można tu pisać! Koniecznie piszcie! Bez waszych opinii nawet nie wiem co się podoba, a co nie. :magicznakotka :kochajacylisek <3 :hellkitty

Granica powstawała, kiedy nie miałam nawet pojęcia co znaczy PBF, dlatego na początku była dla laików, takich jak ja, którzy jeszcze nie do końca wiedzieli co, z czym, do czego. Pisało się posty na 4 linijki i dobra jest :) Było fajnie :D Ale tak, jak ja się rozwijałam, tak rozwijała się też Granica i świat. Rozwijała się długość postów, ich poziom. Niestety trudno utrzymać jednocześnie płaszczyznę dla starych wyjadaczy i tych zupełnie niedoświadczonych, jeśli się w tym siedzi.

W 100% zgadzam się z tym, że Granica może i w sumie przeraża objętością, ilością informacji, światem, wszystkim. Mnie jej wielkość odstraszała od dawna. Niestety, można się albo zatrzymać w miejscu, alb rozwijać. Coś za coś. Ale przyznaję, że gdybym była 5 lat młodsza i tu weszła, byłoby mi trudno. Przewodnik po Granicy czeka u mnie na poprawienie już długo, ale trudno mi jest tak naprawdę zobaczyć czego trzeba komuś, kto nigdy nie miał styczności z takim światem i z taką grą. I szczerze, to brakuje mi też natchnienia do tego by jakoś to ogarnąć.

Jeśli chodzi o wszelkie opisy w grymuarze, to są podzielone (występowanie, wygląd, inf. dodatkowe) i mają tabelki, właśnie po to, żeby nie trzeba było czytać długich opisów. Żeby użyć eliksiru nie trzeba znać szczegółów jego przygotowania. Tak, czy siak wszystko ma swoje plusy i minusy. A na pytanie, w co celuje Granica trudno mi odpowiedzieć, bo prowadzę ją dla wszystkich, dla siebie, dla tych, którzy już są i dla tych którzy się pojawią. Zawsze znajduje czas dla każdego. Wiem, że cokolwiek by się stało, lub nie stało, kapitan nie utonie razem ze statkiem. Co najwyżej załoga wysiądzie, a on dalej będzie żeglował, sam :) Oczywiście bardzo bym tego nie chciała, bo nie jestem introwertyczką i lubię ludzi <3 i nie chcę żeby mi tu było tak pusto.

A swoją drogą: Mówiłam Merowi, że pakowanie fizyki, czy miar do "Zbioru Wiedzy" i wywalanie tego na wygwizdowo to zły pomysł :meridiondevils możesz mu Kana ode mnie nakopać :D

Także Kana - bardzo dziękuję, że poświęciłaś czas na ten długi opis <3 :iloveyou
Królowa Niara
Królowe na trony!

"A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto."


“Nie ten mocny, kto burzy lecz ten, który podpiera. Nie ten, co łzy wyciska, lecz ten co je wyciera. Człowiekiem najszlachetniejszym w całym ludzkim tłumie, jest ten kto oprócz łez własnych cudze łzy rozumie.”
Awatar użytkownika
Arnulf
Szukający drogi
Posty: 29
Rejestracja: 6 lat temu
Rasa: Błogosławiony
Profesje: Kapłan , Wędrowiec
Kontakt:

Post autor: Arnulf »

Z perspektywy czasu (o zgrozo nie było mnie tu wieki!) bardzo podoba mi się upgrade kreatora postaci - im więcej cech tym lepiej moim zdaniem. Co do Gryumara - jestem absolutnie na "tak". Co prawda trzeba trochę szukać, jeżeli chce się coś znaleźć, jednak graficznie wygląda to wspaniale. Rozumiem, że wątki jak np. kuchnia czy opowieści - będą jeszcze rozwijane. Osobiście (wyjdę teraz na fanatyka religijnego) bardzo chciałbym zobaczyć dział poświęcony wierzeniom :anielica
Wielkie wyrazy uznania dla osób, które poświęcają czas administracji forum! Robicie kawał dobrej roboty dla ludzi skrzywionych na punkcie fantastyki i PBF :snalelove Jestem pod wrażeniem jak wiele się tu zmieniło przez te dwa (?) lata mojej nieobecności. Powrót był dla mnie ogromną przyjemnością.
P.S. Discord to totalny strzał w dziesiątkę. Czekam na link z zaproszeniem, bo to które przyszło na pocztę niestety już wygasło :prasmok
ODPOWIEDZ

Wróć do „Góra Przeznaczenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości