Archiwum AlarańskieWładza w rękach ludu!

Archiwum: miejsce zsyłki starych i nieaktualnych tematów.
Obszerne pomieszczenia mieszczą w sobie stare, zakurzone księgi dawno zapomniane przez żywe istoty. Każdy kto szuka wiedzy o minionych dziejach znajdzie ją tutaj, choć zapewne na niewiele mu się ona zda.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akkarin
Poszukujący Marzeń
Posty: 415
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Nemorianin
Profesje:

Władza w rękach ludu!

Post autor: Akkarin »

Cały pomysł powstał od rozmowy o tym, by jakoś ograniczyć posiadanie przez ludzi posiadanie państw. Ustalenia jakiś reguł, zasad tym rządzących. I jest to też jedna z rzeczy, które warto ustalić, bo i główny pomysł w takim przypadku szlag trafi.
No ale przechodząc do sedna sprawy z krótkiej rozmowy narodził się pomysł, który mi chodził po głowie już jakiś czas, a dzięki użytkownikom na sb rozwinął się jeszcze bardziej.
Chodzi o to, by ludzie którzy posiadają jakąś władzę w mieście, lub danym obszarze mieli możliwość ingerencji w to co tam się dzieje. Nie tylko lokalnie, ale również globalnie. Takimi osobami aktualnie są konta Elladora, Niary, Medarda, Cerau, Gal i nie pamietam czy kogoś jeszcze.

Pierwszy pomysł zakładał ustalenie specjalnych tytułów, które pozwalałyby graczom wchodzić do cudzych wątków na obszarze miasta, które kontrolują - bez proszenia o zgodę. Oczywiście bez łamania prawa o bilokacji. Byłaby to w pewnym sensie reakcja środowiska na poczynania graczy. Zarówno w postaci lidera (postać gracza) jak również podległych mu npców.
Co w sumie jest też dosyć logiczne, bo jeśli się miasto kontroluje, to i ma się wszędzie oczy i uszy chętne donieść o ciekawych gościach.

Kolejnymi pomysłami było albo stworzenie tematu typu "tablica" gdzie taki władca mógłby zamieszczać lokalne ogłoszenia. Trzecią wersją jest stworzenie specjalnego konta na zasadzie Namiestnika, żeby nie wprowadzać chaosu gdzie aktualnie taka osoba. Coś na zasadach Pani Losu, ale ograniczonego do jednego działu i z ograniczeniem do globalnych skutków.


Choć ja osobiście jestem za nie tylko globalnymi, ale też lokalnymi zdarzeniami. Robisz rozróbę w moim mieście? Ktoś mi o tym zapewne doniesie. Jestem tu dowódcą straży, naślę na Ciebie straże i wsadzę do lochu jeśli mi się uda. A może jestem liderem tej mrocznej strony, a Ty mi właśnie ukradłeś cenny towar? Mogę na Ciebie nasłać skrytobójcę!
Mogę być też królem, któremu smok nie daje spać po nocach, atakując miasto. Jedna z dzielnic miasta płonie i nie sposób tego zauważyć, a ceny za wszystko rosną, bo pola uprawne zostały zniszczone. Można zamknąć dla wszystkich miasto, bo wybuchła epidemia...
Nie są to rzeczy, które na stałe ingerują w świat. Ale za to coś, co lokalnie może nadać smaczku przygodzie.

By dostać taką władzę trzeba by prosić o zgodę administrację i nie sądzę by mieli to dostawać gracze nowi, a raczej ktoś kto gra aktywnie i nie zniknie nagle z forum.


Mam nadzieję, że moje podsumowanie tamtej rozmowy jest w miarę sensowne i nie tak chaotyczne... Tak czy inaczej zapraszam do dyskusji.
Arkad
Siedziba rodu Derathé

Naszym największym strachem nie jest to, że jesteśmy zbyt słabi tylko zbyt silni. Nasz blask nas przeraża, nie ciemność. Umniejszanie swojego znaczenia nie służy światu. Nie bój się tylko po to żeby inni czuli się przy tobie bezpiecznie. Przyszliśmy na świat by świecić. Ten blask jest w każdym z nas. Kiedy widać nasz blask, pozwalamy innym robić to samo. Uwalniając się od własnego strachu, wyzwalamy od niego innych.
Awatar użytkownika
Medard
Splatający Przeznaczenie
Posty: 725
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Wampir
Profesje: Władca , Mag , Badacz
Kontakt:

Post autor: Medard »

Temat o władzy, to kolej na Władcę, co Się Zowie <żart>.

Ad graczy, którzy aktualnie posiadają większą połać terenu rozumianą jako kraj (niezależnie od tego, czy ów kraj znajduje się w Alaranii, czy też nie - Galanoth): zapomniałeś o Delii (jednej z postaci Es, która to włada dwiema wyspami gdzieś na Oceanie Jadeitów.

Przejdźmy teraz do naszych baranów, a właściwie pomysłów na zarządzanie podforum (potworum?) danego państwa, a nie ukrywam, iż podobają mi się wszystkie przedstawione przez Ciebie. Zatem po kolei:

- ad tytułów arystokratycznych (władczych?): coś na kształt specjalnej rangi/nowej grupy na forum? Tutaj byłbym za, bo po co tworzyć zyliony bytów a'la Pani Losu, skoro z jednego konta można by było robić i to, i sio, i tamto, i owamto bez zbędnych przelogowań. Jestem na TAK.

- ad tematów "tablica" (Wiedźmin się kłania): takie coś mogłoby przyciągnąć ludzi do danego działu, w którym będzie operował rzeczony gracz, jeśli wynajdzie dla forumowiczów ciekawe zadania, może to się udać. Pomysł ciekawy, wart przetestowania w empirii. Jestem na TAK.

- Namiestnik - no cóż, niby jest Pani Losu, więc po co tworzyć zbędne imho byty... Jestem na NIE.

- wydarzenia lokalne i globalne - to drugie już zależy od wielkości kontrolowanego obszaru, liczby sojuszników i/lub wasali, sytuacji międzynarodowej, plam na Słońcu i pierdyliona innych czynników. Częściowo zawierają się już w dziale "tablica", ale niekoniecznie tylko w nim. Taki -dajmy na to- hipotetyczny smok może przecież pojawić się z "dupy" i od razu pustoszyć tereny państwa, to samo tyczy się rabusiów, maruderów, bandytów czy klęsk żywiołowych z morowym powietrzem włącznie. Jestem na TAK.

- ad państw na forum: racja, władzy nie przyznaje się byle komu (naturalnie można wybrać drania czy nieudacznika), ale od tego jest administracja, by zrobić odpowiedni cenzus. Państwo nie mrówka i nie powinny wyrastać niczym grzyby po deszczu tego typu twory. Może jakiś dział do tego zrobić jak Komnata Strażników czy coś? Sprecyzuj, co o tym ostatnim punkcie sądzisz, jak miałoby to nadawanie władzy wyglądać.
So I bless you with my curse
And encourage your endeavour
You’ll be better when you’re worse
You must die to live forever
Jim Steinman

Every night, and every morn,
Some to misery are born.
Every morn, and every night,
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight.
Some are born to endless night.
William Blake

Pies patrzy na człowieka z szacunkiem, kot z pogardą, a świnia jak równy z równym. porzekadło Vaerreńczyków
Awatar użytkownika
Gwenfyvar
Przybysz z Krainy Rzeczywistości
Posty: 88
Rejestracja: 8 lat temu
Rasa: Leśny Elf
Profesje: Zielarz , Bard
Kontakt:

Post autor: Gwenfyvar »

Ja napiszę krótko.
Bardzo podoba mi się Twój pomysł, zwłaszcza te "lokalne zdarzenia".
Pomyślałam też, że skoro pojawiłyby się państwa i władcy, to można byłoby prowadzić nawet wątek wojny między nimi. Wtedy wydarzenia w Alarnii miałyby inny charakter i rozgrywka byłaby ciekawsza.
Co do tablicy, to nie jestem przekonana. Nie wiem dokładnie, o co Ci chodzi.
Awatar użytkownika
Frigg
Zaklęta Żaba
Posty: 955
Rejestracja: 10 lat temu
Rasa: Driada
Profesje: Opiekun , Uzdrowiciel , Rozbójnik
Ranga: administrator.png
Kontakt:

Post autor: Frigg »

Ja osobiscie jestem jak najbardziej za takimi dzialaniami. Niektore watki (moim prywatnym zdaniem) naciagaja niektore dzialania w poszczegolnych miastach, dlatego pikanteria by bylo nagle pojawienie sie owego Straznika itp chociaz w tych panstwach kontrolowanych przez userow. Jest to temat godny rozwiniecia. Pytanie teraz czy nalezaloby w tym wzgledzie utworzyc regulamin? Albo archiwa panstw kierowanych przez userow badz ich prawa tam panujace czy tez zostawic to w takich swobodnych ryzach bez wypisanych praw? Tutaj chetnie poznalabym Wasze spojrzenie na te sprawe od tej strony bardziej formalnej. W koncu ktos moze sie wkurzyc, ze wlasciciel panstwa wtraca sie do ich watku bez pytania i takie pretensje wbrew pozorom mialyby podstawy do klotni, nieprzyjemnych sytuacji, gdzie nie ma na to pkt w regulaminie.

Co do konta ala Pani Losu uwazam, ze powinno sie ono pojawic. Pl kieruje administracja i moderacja. Ktos moze wpasc na glupi pomysl wykorzystywania jej praw czy tez obowiazkow (chociazby wydostawanie ludzi z watkow itp). Nie wyobrazam sobie takiej sytuacji. Jest dla mnie to wrecz absurdalne.

Kolejna sprawa tablice. Tez tu pada pytanie jak to ma wygladac. Pierwsze moje przemyslenie to pojawienieaie tematu "Tablica" gdzie wywieszone sa zlecenia. Wowczas pisze sie pw do usera rzadzacego panstwem z prosba o przyje ie zlecenia. Wmomencie wyrazeniazgody na tablicy winna pojawic sie informacja, ze zadanie jest przejete. Dlaczego tak? Bo wowczas na jedno zadanie moze zglosic sie kilkadziesiat osob. Bylyby to zapewne grupy dwie lub trzy osobowe tworzace takich dziesiec watkow i co by bylo gdyby w kazdym z tych watkow kazdy rozwiazal zlecenie? Ew.moznaby utworzyc formy zlecenia, ilosc osob czy watkow. Pewnie byloby cos na miare eventow, tylko ze bez PL. Ludzie sami by sobie prowadzili watek ew moznaby uzyc konta alanamiestnika wspomnianego powyzej. Chyba dobrze zrozumialam temat tak?
Awatar użytkownika
Farico
Szukający drogi
Posty: 36
Rejestracja: 9 lat temu
Rasa: Lisołak
Profesje:
Uwagi administracji: Konto Raena, jest prezentem urodzinowym dla użytkowniczki od administracji (z dnia 3.10.2013) i liczy się jako dodatkowy slot na postać. Raena (konto) jest postacią dodatkową, z czego wynika, że użytkowniczka może posiadać 7+1+1postaci na normalnych zasadach + 1 dodatkowych slotów, jeden jako prezent. Zatem użytkowniczka ma prawo posiadać razem 10 kont.
Kontakt:

Post autor: Farico »

Jako, że w ogóle nie mam doświadczenia na forach pbf (xD) to się wypowiem.

Pomysł okej, wszystko super fajnie, tyle, że trzeba go solidnie przemyśleć.
Wydaje się, że może nie być kłopotu i takie coś nada małego charakteru Granicy, tyle, że może zmienić zupełnie ten obecny, a przecież jak się ma fajne osoby, to pisze się fajnie.
Jak Ci wspominałam Akk takie rozwiązanie będzie dobre dla garstki osób, bo nie każdy siedzi w takim państwie swoim wątkiem, nie każdy też nadaje się do pisania czegoś w czyimś wątku, dla urozmaicenia fabuły i ogarnięcia danego miejsca. Z tego mogą wyniknąć problemy, bo przecież nie wszystko ma tylko same plusy.
Kolejna sprawa to to, że takie rzeczy spokojnie może załatwiać PL, bez nadawania jakichś tam praw jakiemuś użytkownikowi, w końcu nazwa konta zobowiązuje :D . Moderatorów jest na tyle, że daliby sobie radę, poza tym jest też cały Zarząd Główny, a skoro są określone rangi, to i syfu nie narobią, bo w końcu ktoś im zaufał.
Trzeba przemyśleć, czy takie rozwiązania to aby na pewno dobry pomysł Akk, bo przecież różnie bywa, choć niby wygląda to ciekawie.

Może to przejdzie, a może będzie to rozwiązanie na chwilę, po czym skończy się totalnym lenistwem i klapą, bo komuś się odechce, bo ktoś tam coś tam itp. itd. Mało razy chociażby eventy padały zdechłe? :P

Tablice możesz wyjaśnić, bo to kojarzy się z kompletnym chaosem :P

Jeśli się uda wprowadzić takie coś, będzie to spora zmiana dla naturalnego ładu Granicy, sugerowałabym konkretne przemyślenie tego, ale tak naprawdę :)

W każdym razie powodzenia! Ja nie jestem ani za, ani przeciw. Liczę jednak, że jak już coś będzie, to z sensem i porządkiem :)
Feyla
Kroczący w Snach
Posty: 246
Rejestracja: 10 lat temu
Rasa: Alarianin
Profesje: Rzemieślnik , Kupiec
Kontakt:

Post autor: Feyla »

Ja pomysł popieram. Zakładając oczywiście że dotyczy on nowych państw, co do których nazwę, lokalizację, strukturę i panujące w nich prawa użytkownicy tworzą sobie od podstaw. Miałoby to sens. Chce przyciągnąć graczy do działań w kontrolowanym przez moją postać obszarze, więc muszę starać się by moje państewko było atrakcyjne do obcych. A jeśli ktoś tego nie chce to akurat te ziemie omija szerokim łukiem.
Natomiast zgoła inaczej myślę odnośnie na temat krain opisanych już w spisie państw. Te mają już przecież określonych władców. Nie jest miło dowiedzieć się ze kraina gdzie mieszkają i pracują moje postacie nagle dostaje się pod kontrolę jakiegoś gracza, który otrzymuje prawo do wcinania się w każdą rozgrywaną tam historię. Zwłaszcza jeśli talka osoba owe stanowisko dostanie tylko dlatego ze zgłosi swoje chęci. Jeśli ktoś chce władać takim Fargoth czy Turmalią to niech najpierw zdobędzie sobie fabularnie należną mu pozycją, dając jednocześnie możliwość by miejscowa ludność go poprała lub zbuntowała się przeciw uzurpatorowi.
Awatar użytkownika
Frigg
Zaklęta Żaba
Posty: 955
Rejestracja: 10 lat temu
Rasa: Driada
Profesje: Opiekun , Uzdrowiciel , Rozbójnik
Ranga: administrator.png
Kontakt:

Post autor: Frigg »

Opisane jiz Panstwa, nie nalezace do userow na pewno nie beda tak dzialac. W koncu uczestnikom trza dac troche swobody i mozliwosci.

Z Farico zgadzam sie z faktem, ze trza to szczegolowo opisac i przemyslec, bo to duza zmiana dla forum. Wbrew pozorom. Co nie oznacza, ze ponysl zly tylko skomplikowany :p
Awatar użytkownika
Medard
Splatający Przeznaczenie
Posty: 725
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Wampir
Profesje: Władca , Mag , Badacz
Kontakt:

Post autor: Medard »

Zmiany u wierchuszki w państwach już istniejących mogłyby się IMHO dokonywać albo po śmierci postaci władcy (jeśli jest nią gracz), albo po wyjątkowo długiej i skomplikowanej serii wątków/eventów zmierzającej do :
a) uzyskania odp. silnego poparcia mieszkańców/możnowładców/wojska
b) przeprowadzenia zamachu stanu z wykorzystaniem w/w poparcia
lub/i
c) kataklizmu (tu wyłączna domena PL)
So I bless you with my curse
And encourage your endeavour
You’ll be better when you’re worse
You must die to live forever
Jim Steinman

Every night, and every morn,
Some to misery are born.
Every morn, and every night,
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight.
Some are born to endless night.
William Blake

Pies patrzy na człowieka z szacunkiem, kot z pogardą, a świnia jak równy z równym. porzekadło Vaerreńczyków
Awatar użytkownika
Esmeralda
Poszukujący Marzeń
Posty: 408
Rejestracja: 9 lat temu
Rasa: Przemieniony
Profesje: Wojownik , Włóczęga
Ranga: [img]http://granica-pbf.pl/images/ekspert%20moderator.png[/img]
Kontakt:

Post autor: Esmeralda »

Wpadł mi taki pomysł, skoro łowcy baboli sprawdzają wątki, mogliby np. na PW wysłać do gracza - władcy wiadomość o tym iż coś złego dzieje się w jego państwie. Możliwy byłby wtedy dowolny sposób reakcji. Nagle w wątku posiadacza państwa zjawiłby się ktoś z wiadomością że gdzieś tam przykładowo pojawił się zły smok siejący zniszczenie. jednakże jeśli nie chciałoby się wychodzić z wątku można by np. stworzyć specjalną postać typu PL do której dostęp mieliby władcy :x
W pełni zgadzam się z tym by dostać zgodę na państwo wymagany by był przynajmniej kilko miesięczny ale aktywny staż.
Awatar użytkownika
Medard
Splatający Przeznaczenie
Posty: 725
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Wampir
Profesje: Władca , Mag , Badacz
Kontakt:

Post autor: Medard »

- ad łowców baboli jako posłańców: pomysł ciekawy, wart rozważenia
- ad terminowania do bycia władcą: wydłużyłbym ten czas jeszcze bardziej (rok? państwa nie gruszki, nie rosną na drzewach :)), chyba że ktoś byłby moderatorem, który się udziela
So I bless you with my curse
And encourage your endeavour
You’ll be better when you’re worse
You must die to live forever
Jim Steinman

Every night, and every morn,
Some to misery are born.
Every morn, and every night,
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight.
Some are born to endless night.
William Blake

Pies patrzy na człowieka z szacunkiem, kot z pogardą, a świnia jak równy z równym. porzekadło Vaerreńczyków
Awatar użytkownika
Mamaria
Szukający drogi
Posty: 36
Rejestracja: 8 lat temu
Rasa: Kiedyś zwykła ludzka kobieta, po
Profesje:
Kontakt:

Post autor: Mamaria »

Świetny pomysł. Ma dużo zalet, ale też kilka wad.

Trzeba przyznać, że wprowadzi to duże urozmaicenie wątków prowadzonych na obszarach, które kontrolują gracze - nigdy nie będą wiedzieć, co się może stać, jeśli zaczną jakąś rozróbę. Poza tym, urealistyczni to sam pomysł zakładania miast, bo przecież - jak to wspomnieli przedmówcy - jeśli ktoś posiada silne wpływy i władzę na jakimś terenie, to raczej szybko dowiaduje się o wszelakich wydarzeniach na kontorolowanym przez siebie terenem, inaczej by tej władzy nie utrzymał.
Namiestnik (muszę przyznać, całkiem dobra nazwa robocza ;) - wystarczyłoby utworzenie takiej postaci, dodanie do odpowiednich grup i uprawnień (jeśli byłyby jakiekolwiek inne od tych standardowego gracza) to maksymalnie kilka kliknięć w panelu. Gdyby już było, to powinno być raczej używane do wysyłania do tematów NPCów, którzy wpływali by na akcję, bo raczej ktoś o wysokim statusie społecznym nie połasi się nagle o wizytę w jakiejś tam karczmie, czy innej spelunie. Dodatkowo, według mnie, powinno być wymagane też usprawiedliwienie, co dokładnie zwróciło uwagę takiej wpływowej persony, że wysyła tam kogoś, oraz w jakim celu ta osoba się tam zjawia.
Wadą tego rozwiązania jest to, że niektóre osoby mogą nie być zbyt zadowolone takim przebiegiem wydarzeń… ale wydaje mi się, że powinny być zdolne przewidzieć taką możliwość.

Kolejnym aspektem jest tablica ogłoszeń. Co do tego rozwiązania, to uważam, że mogłoby być wprowadzone w każdym mieście, nie tylko tych zarządzanych przez użytkowników.
W jaki sposób miałoby to działać? Cóż, w materii państw zarządzanych przez ludzi, taka osoba miałaby możliwość zawieszenia jakiegoś swojego ogłoszenia (np. nagroda za czyjąś głowę), albo ogłoszenia, które podeśle inny użytkownik (np. szukający wątkowicza konkretnie w tej lokalizacji). Po pierwsze, takie rozwiązanie pomogłoby budować klimat na forum (bo przecież lepiej brzmi "Nimfa szuka wesołej i bitnej kompanii chętnej na przeżycie przygody! Napisać możecie tu!" wraz z linkiem do KP, niż "ktoś chętny na wątek z Mamarią?"), ożywiłoby pewne lokacje, które teraz są rzadziej odwiedzane (bo mniej ludzi, to i więcej zleceń, bo nie ma komu ich wykonywać, więc więcej ludzi znajdzie coś dla siebie), a i modzi mogliby w ten sposób tworzyć małe eventy.
Wada jest następująca: modzi mają więcej roboty, ale jest ich chyba wystarczająco dużo, aby podołać temu zadaniu.

Innym pomysłem, który wychodzi poza tę sprawę, jest to, aby moderatorzy zajmujący się działami spisywali sobie najbardziej wpływające na okolicę zdarzenia z wątków i potem, jeśli byłaby dzięki temu jakaś możliwość, to odbijali konsekwencje czynów użytkowników na stanie miasta, wsi, czy gdzie tam rozgrywa się akcja.
http://pastebin.com/raw.php?i=Xva4XrVj
Awatar użytkownika
Naoki
Mieszkaniec Sennej Krainy
Posty: 116
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Kotołak
Profesje:
Kontakt:

Post autor: Naoki »

Czyżby pomysł umar śmiercio naturalną? Wiem że to jest bardzo skomplikowany plan, ale można go zacząć wprowadzać stopniowo, np. narazie zróbmy to na terenie tylko jednego miasta(można nawet stworzyć nowe do tego celu), zobaczmy jak to wyjdzie w praktyce i czy się userom spodoba. Zrobimy taką wersję beta, tam spróbujemy dopracować całość i jak będzie płynnie działać to sprawdzony system można będzie wdrążać do innych lokalizacji. I to jest moim zdaniem najlepsze wyjście - działać praktycznie i teoretycznie w tym samym czasie, bo jak na razie to tylko sobie gadamy, gadamy, a nic z tego nie wychodzi. Jak coś ma się zmienić to trzeba zrobić odważnie krok do przodu, trzeba działać. Jeśli zrobimy to tylko w jednym poddziale i nie wyjdzie to trudno, forum przecież nie umrze od tego. Nie mam nic do stracenia a za to wile do zyskania.
Proszę więc administrację o zajęcie jakiegoś stanowiska w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Medard
Splatający Przeznaczenie
Posty: 725
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Wampir
Profesje: Władca , Mag , Badacz
Kontakt:

Post autor: Medard »

Ciekawy pomysł. Zgłaszam się na betatestera, o ile pomysł w ogóle wypali i ktoś się tym zajmie :).
So I bless you with my curse
And encourage your endeavour
You’ll be better when you’re worse
You must die to live forever
Jim Steinman

Every night, and every morn,
Some to misery are born.
Every morn, and every night,
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight.
Some are born to endless night.
William Blake

Pies patrzy na człowieka z szacunkiem, kot z pogardą, a świnia jak równy z równym. porzekadło Vaerreńczyków
Kallem
Błądzący na granicy światów
Posty: 19
Rejestracja: 8 lat temu
Rasa: Mahińczyk
Profesje:
Kontakt:

Post autor: Kallem »

Też jestem za tym, aby pomysł wypalił. Podoba mi się strasznie, ale wiem, że pewnie dużo czasu trzeba będzie przy nim spędzić.
No i Med na betatestera będzie chyba ok. ;v
Awatar użytkownika
Barius
Mieszkaniec Sennej Krainy
Posty: 110
Rejestracja: 12 lat temu
Rasa: hienołak
Profesje:
Kontakt:

Post autor: Barius »

POST I REGUŁY W CIĄGŁYM PRZYGOTOWANIU - BĘDZIE ZMIENIANY W ZALEŻNOŚCI OD PROPOZYCJI RESZTY - SERDECZNIE ZACHĘCAM DO KOMENTOWANIA I DYSKUSJI :)


Dobra, żeby nie przedłużać, sporządziłem propozycję odnośnie szerszego wpływania na losy państw. Tylko tytułem wstępu – owszem zawsze można pograć sobie w tematach na luzie, ale są też gracze (w tym ja), którzy byliby zainteresowani jakąś tam polityką w mniejszym lub większym aspekcie. Mamy państwa i fajnie, ale dobrze by było by ci, którzy mają czas i chęci mogli się wykazać w tym polu. Poniżej spis proponowanych reguł.

PIERWSZA ZASADA I NAJWAŻNIEJSZA:

Administracja/ „góra” ma zawsze rację.


[naglowek]PAŃSTWA I WŁADZA[/naglowek]


PANOWANIE:
1. Użytkownik nie może zostać z marszu królem/ królową istniejącego już w Alaranii państwa
2. Użytkownik może zacząć z pułapu szlachcica/ księcia/ księżnej o ile zgodzi się na to gracz będący w posiadaniu Państwa lub administracja itp.

Tutaj zaczyna się już kwestia oddziaływania na swoje małe poletko wpływów.

PAŃSTWA

1. Użytkownik wybiera sobie skrawek ziemi, którą chciałby władać – oczywiście odnosi się to państw, które ową możliwość posiadają. Gracze władający już jakąś częścią Alaranii (np. Medard i Karnstein) władają na niej odgórnie i trzeba pytać ich o zgodę jeśli chce się przejąć część obowiązków w ramach danego królestwa itp. Nie ma zgody – trudno.
2. Użytkownik może zacząć z własnym państwem o ile zgodę na to wyda administracja – ot, dla indywidualnego rozpatrzenia.

[naglowek]SENIORZY I WASALE[/naglowek]


WŁADANIE

Osoby trzymające władzę w państwach określimy na tą potrzebę Seniorami. Gracze będący „pod” nimi to Wasale.

1. Gracz posiadające jakieś prawa do ziemi, może nimi zarządzać w zależności od upodobań lub odgórnych wytycznych Seniora będącego zwierzchnikiem całości państwa ( Seniorem jest gracz posiadający już własne państwo, lub administracja/moderatorzy/ inne osoby decydujące o forum).
2. Senior może rozliczać Wasala w zależności od swojego widzimisię, ponieważ to on decyduje o losach państwa. Jak Wasalowi to nie odpowiada – trudno.

CO OTRZYMUJE WASAL?

Wasal otrzymuje świtę NPC, których posiadanie wymaga akceptacji Seniora. To Senior ustala ile Wasal otrzymuje podległych wojsk, służby i innych osób będących postaciami wykonującymi wolę Wasala. Obowiązkiem Seniora jest wskazanie sił Wasala od momentu przejęcia przez niego obowiązków Wasala.

WPŁYW SENIORA I WASALA NA LOSY PAŃSTWA/ KSIĘSTWA ITP.

1. Gracz będący Wasalem ma obowiązek wywiązywać się z poleceń Seniora, to Senior rozlicza Wasala zgodnie z swoim upodobaniem.
2. Gracz będący Wasalem może oddziaływać fabularnie na losy terenów swego Seniora i odwrotnie.

CO MOŻE SENIOR?
1. Może wiele, na przykład odebrać Wasalowi tytuł i władzę. Prosić go o sprawozdania z działań w swoim małym regionie, nagradzać go, karcić itp. itd.
2. Utrzymywać władzę w swoim państwie każdym dostępnym mu fabularnie sposobem.
3. Senior kieruje polityką swego państwa. Ponieważ jego władza jako monarchy itp. zwykle bywa nieograniczona - decyzje sięgają na ogół terenu będącego pod jego wpływem. Może wypowiadać wojny, zawiązywać sojusze, nakładać podatki, remontować zabytki - słowem wszystko.

CO MOŻE WASAL?

1. Jeśli Gracz zechce, może prosić Seniora o audiencję (rolę Seniora odgrywają wtedy upoważnieni GM, Pani Losu, Administracja, lub Gracz posiadający postać Seniora).
2. Na audiencji może przekazywać Seniorowi swoje pomysły itp. itd. Oczywiście Senior nie ma obowiązku zgadzać się z czymkolwiek, jeśli nie leży to w jego interesie.
3. Wasal może władać swoim skrawkiem ziemi zgodnie z zwyczajami, tradycją bądź prawem danego państwa lub też w sprzeczności z nimi musząc być świadomym konsekwencji swych działań i ewentualnych nieprzyjemności czyhających od strony Seniora.

PRZEJMOWANIE WŁADZY PRZEZ WASALA

Tutaj robi się ciekawie. Po pierwsze i najważniejsze – to nie jest proste.

1. Wasal może przejąć kontrolę nad państwem, stać się Seniorem.
2. Wasal zdobywa władzę poprzez – fabularną śmierć gracza będącego Seniorem, przekazania swoich uprawnień przez Seniora graczowi, (pod czujnym okiem GM, administracji itp.) lub poprzez działania mające sprawić, że przejmie status Seniora.

DZIAŁANIA MAJĄCE DAĆ WASALOWI STATUS SENIORA

1. Znajdowanie się w prostej linii sukcesji do władzy po odejściu/ ustąpieniu Seniora.
2. Uzurpowanie sobie praw do „tronu”
3. Rebelię
4. Zabójstwo Seniora
5. Itp. itd. – co kto tylko jest w stanie wymyślić.

NAJWAŻNIEJSZA SPRAWA

Przejęcie władzy przez Wasala to nie sprawa łatwa. Każdorazowo wymaga to posiadania fabularnego motywu dlaczego właśnie Gracz będący Wasalem miałby zostać Seniorem. Wątki intryg i planów winne być doglądane zawsze przez moderację/administrację/GM itp.

1. GM, administracja, moderacja, GM itp. – mają zawsze rację – koniec.
2. Gracze posiadający postaci Seniorów i Wasali muszą zawsze pilnować, żeby nad wątkami zmierzającymi w kierunku wpływania na losy państwa/państw zawsze czuwał ktoś „z góry” – bez osoby sędziującej wątki nie powinny mieć mocy „prawnej”.
3. Gracz Senior/ Wasal nie ma prawa wymagać od kogokolwiek z „góry”, by specjalnie czuwał nad jego wątkiem – wszyscy są tylko ludźmi i mają swój wolny – chce się grać kimś bardziej znaczącym dla fabuły – trzeba liczyć się nie tylko z przywilejami. Najlepiej po prostu ugadać się z kimś, kto faktycznie chciałby sprawować nad czymś takim kontrolę.

Myślę, że każdy kto ma trochę oliwy w głowie wie, jak mogą się potoczyć losy Seniorów i państw, dlatego skupię się na regulacjach dotyczących tych niemiłych aspektów politykowania, z którymi jest zawsze problem.


1. Seniorowi przysługuje ochrona – jeśli Senior ma takie życzenie, jego postać może być broniona przez grupę NPC będących strażnikami – uniemożliwi to z miejsca zuchwałe próby supertajnych zabójstw „w 5 minut.” i nagłe roszady władzy, w których każdy mógłby się pogubić. Aby ukatrupić seniora muszą być ku temu spełnione określone warunki.
2. Wasal musi być po prostu fabularnie sprytniejszy od Seniora – przygotować zamach stanu, zaplanować, sfinansować itp. To droga mogąca trwać nawet tygodniami jeśli nie miesiącami starannych FABULARNYCH przygotowań mających przynieść mu określoną korzyść – wszystko pod okiem osób uprawnionych do sprawdzania tego typu spraw.
3. O powodzeniu akcji Wasala decyduje GM itp.

KORZYŚCI WYPŁYWAJĄCE Z BYCIA SENIOREM / WASALEM:

Główną korzyścią wypływającą z bycia Wasalem jest szersza możliwość oddziaływania na otoczenie i wydarzenia fabularne – oczywiście wszystko pod okiem MG. Wpływać na wydarzenia fabularne może za pomocą swojej postaci lub postaci podległych mu NPC przydzielonych przez Seniora na starcie / zyskanych fabularnie w czasie gry - podobnie w przypadku Seniora
WALKA I WOJNY

WYKORZYSTANIE NPC SENIORA I WASALA:

- Wasal może lecz nie musi wykorzystywać swoich NPC nadanych mu przez Seniora/ zyskanych fabularnie wraz działaniami w grze.
- Zabrania się wykorzystywania NPC tego typu do walki z postaciami Graczy z pewnymi wyjątkami.
- Wasal może używać swoich wojsk i NPC jako straży w przypadku ataku ze strony innej siły (nie ważne jakiej) nienaturalnym byłoby by np. na atak zbójów w lesie, świta Wasala czekała sobie grzecznie na zabicie swego pana.
- Wasal może używać swoich wojsk do plądrowania/ ataku na innych NPC lub postaci graczy zgodnie z regułami:

Gracz rozpoczynający wątek z postacią Wasala i jego świtą bierze na siebie odpowiedzialność, że w przypadku walki będzie miał do czynienia nie tylko z postacią Gracza wcielającego się w Wasala, lecz także świtą jego NPC.

Wasal zwykle reprezentuje jakąś część władzy Seniora, dlatego atakowanie tego typu osoby nosi za sobą ryzyko poważnych reperkusji, możliwe, że także politycznych – dlatego radzone jest by lepiej zastanowić się dwa razy nad podjęciem określonych działań

Gracz piszący z Graczem odgrywającym Wasala nie może być zabity bez zgody własnej/ administracji/GM itp. Nie może być tak, że ktoś nadużywa pozycji wynikającej z posiadania Wasala do nękania innych graczy chcących sobie pograć „normalnie”, więc dzikie wjazdy do tematów z szarżami kilkuset osobowej kawalerii wymagają zgody MG/ admina i dodatkowo muszą być fabularnie umotywowane.

PLOTKI:

Plotki to system działań mających ograniczyć kompletną swawolę w polu działań osób decydujacych o polityce. Dzięki nim, postaci zwykłych Graczy ZAWSZE będą mogli wiedzieć np. kto jest aktualnym wrogiem państwa, kto przyjacielem, ewakuować się z wątków/ tematów jeśli tylko zechcą – ogólnie rzecz mówiąc – chronią normalnych Graczy przed sytuacjami, w których nie chcieliby się znaleźć.

ATAKI:[/color]

Gracze Seniorów/Wasali mogą prowadzić ataki na osady/miasta/państwa itp. z zachowaniem określonych reguł.

Atak na broniony obszar wiąże się z pewnymi skutkami natury politycznej itp. Obowiązkiem Seniora jest ustosunkować się do takich działań jak tylko fabularnie otrzyma on taką wiadomość. Przyjmuje się, że jeśli Senior zechce, może na fabule prędko dowiedzieć się o poczynaniach na jego ziemiach lub poza nimi, o ile dysponuje siatką kontaktów, szpiegów itp. Wyklucza to możliwość przykrych niespodzianek.

WOJNA Z ZASKOCZENIA:

W przypadku walki z zaskoczenia, Senior/Wasal terenu atakowanego może wykorzystać swoich zwiadowców – w praktyce zyskuje on ZAWSZE trochę czasu na przygotowanie się do ataku najeżdżającej armii.

WOJNA OTWARTA:

W przypadku wojny otwartej i wypowiedzianej z wyprzedzeniem, każdy z Seniorów biorących udział w konflikcie ma obowiązek i prawo do dysponowania swoimi jednostkami w zależności od potrzeb o ile nie uderza to w inne reguły.

OBLĘŻENIE:

Oblężenie danego terenu zależne jest od aktualnej sytuacji fabularnej. Zarówno atakujący i broniący mogą wezwać posiłki z innych terenów czy liczyć na sojuszniczą pomoc wojsk innych państw w przypadku oblężenia.

Gracz broniący swej ziemi/zamku itp. zobowiązany jest do stworzenia osobnego tematu przeznaczonego tylko i wyłącznie do prowadzenia bitwy z przeciwnikiem, powienien tam opisać wysokość murów, wojska na straży i wszystkie inne informacje mające pokazać GM, administracji itp. swoje przygotowanie do obrony. Atakujący rozpoczyna atak w tym samym temacie po uprzednim przygotowaniu go przez broniącego.

ZNISZCZENIA:

Ponieważ ten system jest „testowy” na początek przyjmuje się, że zniszczenia obejmować będą tylko elementy warowne bronionego terenu/ pola bitwy. Ma to na celu pozostawienie innych tematów w państwach nieruszonych.

Zabrania się mordowania ludności cywilnej podbitego terenu – jeśli gracz wcielający się w Seniora/Wasala zechce palić dany teren „do gołej ziemi” – może to zrobić jedynie z pobudek fabularnych i tylko zgodnie z wolą ADMINISTRACJI.

Przypadki, gdzie morduje się ludność cywilną z automatu nakładają na agresora ujemne modyfikatory wyznaczane przez MG/ administrację itp. itd. takie np. jak brak kooperacji ze strony ludności cywilnej na okupowanym terenie, wrogość innych Seniorów (jeśli zechcą) itp. itd. Chodzi o to, by im ktoś bardziej chciał być „złym i niegodziwym” to miał trudniej – tutaj pole do popisu dla „góry”.

[naglowek]STOSUNKI DYPLOMATYCZNE PAŃSTW[/naglowek]


DODATKOWE TEMATY: STOSUNKI DYPLOMATYCZNE

Trzeba byłoby utworzyć jeden osobny temat aktualizowany na bieżąco w przypadku zmiany stosunków dyplomatycznych pomiędzy państwami. Po prostu alfabetycznie spisać państwa i obok notka z kim są w stanie pokoju, kto jest sojusznikiem, z kim prowadzą wojnę itp. itd – by wszystko było w jednym miejscu.

TABLICA:

Każde państwo lub rejon powinno dysponować osobnym tematem informacyjnym - jak proponowana tablica. Uzupełnianie jej byłoby obowiązkiem Seniora, gracze nadsyłaliby mu swoje propozycje zgodnie z potrzebami.

***
Awatar użytkownika
Medard
Splatający Przeznaczenie
Posty: 725
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Wampir
Profesje: Władca , Mag , Badacz
Kontakt:

Post autor: Medard »

Wszystko pięknie, czegoś takiego IMHO potrzeba na tym forum.
Teraz po kolei wszystko to, co może być powodem do "zgrzytów":

- dział "panowanie":
2. Użytkownik może zacząć z pułapu szlachcica/ księcia/ księżnej o ile zgodzi się na to gracz będący w posiadaniu Państwa lub administracja itp.
Nie przesadzajmy z tym szlachcicem. Jeden szlachcic zazwyczaj gówno może i tyle też jest wart, o ile nie dysponuje odpowiednim majątkiem/siłami zbrojnymi. Było coś takiego jak "szlachta nieposesjonacka"/gołota nie posiadająca żadnych ziem, robiąca z reguły u możnych za najemników/służbę. Mieszkańcy zaścianków też nie dysponowali wielkim majątkiem (był on można by rzec znikomy).
Co do arystokracji/możnowładców jednak niebędącej elementem napływowym (ów pod warunkiem posiadania odp. środków finansowych mógłby robić to, co jest akceptowalne przez właściciela/zarządcę danego kraju lub/i jego wasala, na terenach którego aktualnie przebywa dany imigrant (zgodność z realiami forum pomijam, bo to jest warunek sine qua non) - tutaj można by było wprowadzić jakieś limity czy coś - kwestia do rozważenia (zależnie od ustroju lub/i wielkości państwa lub/i zyliona innych czynników).

- dział o seniorach i wasalach:

Władanie punkt 2.:

Zawsze można być uzurpatorem/buntownikiem i robić coś pomimo sprzeciwu Seniora, ale zazwyczaj takie działania kończyły się źle dla ich wykonawców i zleceniodawców.

Możliwości Seniorów:
- wszystko niby w porządku, ale pkt 3 może być podważany (bunty, sprzeciw parlamentu/sądów/innych sił zależnie od ustroju państwa)

Możliwości Wasali:
- tutaj nie mam większych zastrzeżeń - jak to w życiu bywa czasem

Rebelie i bunty:
no tak, ale wtedy eks-wasal staje się seniorem na własnych śmieciach, mając w dodatku wrogiego eks-seniora za sąsiada. Takie rzeczy nie kończyły się dobrze dla tego pierwszego, chyba że znalazłby potężnych sojuszników/dysponował surowcami bądź technologiami niedostępnymi dla eks-seniora skądinąd bez znaczących kosztów finansowych.

Dyplomacja:

To by trzeba było solidnie dopracować. Temat z tablicą/obradami takiej czy innej rady/innego gremium pełniącego w/w funkcję uważam za dobry.
So I bless you with my curse
And encourage your endeavour
You’ll be better when you’re worse
You must die to live forever
Jim Steinman

Every night, and every morn,
Some to misery are born.
Every morn, and every night,
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight.
Some are born to endless night.
William Blake

Pies patrzy na człowieka z szacunkiem, kot z pogardą, a świnia jak równy z równym. porzekadło Vaerreńczyków
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Alarańskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości