Archiwum AlarańskieOpowieści z Przeszłości Role-Play

Archiwum: miejsce zsyłki starych i nieaktualnych tematów.
Obszerne pomieszczenia mieszczą w sobie stare, zakurzone księgi dawno zapomniane przez żywe istoty. Każdy kto szuka wiedzy o minionych dziejach znajdzie ją tutaj, choć zapewne na niewiele mu się ona zda.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ilian
Szukający Snów
Posty: 161
Rejestracja: 7 lat temu
Rasa: Anioł Światła
Profesje:
Kontakt:

Opowieści z Przeszłości Role-Play

Post autor: Ilian »


Słowa wstępu


        Temat powstał w wyniku prośby niektórych użytkowników Granicy. Będzie on przedstawiał głównie moje opowieści odnośnie świata Role-Play oraz perypetie z nimi związane. Może zawierać również wasze wypowiedzi, wasze własne opowieści ze swojej przeszłości RP oraz wasze pytania! Według niektórych osób, zawarta tutaj treść, może być niezwykle ciekawa, chociaż sam nie gwarantuje tego, że będzie to dla was jakieś niesamowicie rewelacyjne doznanie. Najprościej jest sprawdzić samemu, do czego gorąco zachęcam, ponieważ można się dowiedzieć kilku interesujących rzeczy o samym Role-Playu. Jeśli jednak nie chcesz czytać przydługawych monologów przedstawiających przeszłość, możesz już po prostu opuścić ten temat :)

        Słowami wstępu, chciałbym wyrazić również, że w tym temacie nie pojawią się żadne linki, ani odnośniki do innych stron zewnętrznych, zaś moje "wspomnienia" na temat innych serwisów/komunikatorów/osób będą opowiadane w sposób taki, aby nie promować, ani nie powoływać się na jakiekolwiek źródło zewnętrzne. Jedynymi wyjątkami mogą być linki do Grafik oraz do Muzyki, aby wprawić was w nastrój do czytania. Innymi słowy, nie będzie tutaj żadnych "dowodów" mojej przeszłości w Role-Playu. Z drugiej strony jednak, ukazanie 95% przykładów, byłoby już niemożliwe, z racji licznych "usunięć" oraz zerwania kontaktów. Przynajmniej 3/4 serwisów, na których pisałem, zostało usuniętych bądź w inny sposób zmienionych tak, że nie ma tam już treści tych, niekiedy pięknych, sesji Role-Play. Przed samym końcem warto wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. Przedstawione tutaj opowieści, mogą też zahaczać o termin RPG - I nie jest to to, o czym myślicie, a co postaram się opisać w łatwe słowa już w pierwszym poście.


        Na końcu, chciałbym zaznaczyć, że około 70% z moich opowieści, będzie przywołana tylko i wyłącznie z moich wspomnień, z racji braku jakichkolwiek dokumentów, notatników, archiwów i tak dalej. Pozostałe 30% jest zapisane na moim dysku (a raczej to co zostało po licznych formatach i strat danych w komputerze), jednak nie ma tam w zasadzie żadnej pełnej sesji, a jedynie postacie, fabuły lub ewentualnie jakieś konwencje czy zasady. Sam żałuję tego, że nie wpadłem wcześniej na pomysł zapisywania wszystkich moich rozgrywek, a teraz jest to już niemożliwe, oprócz przywoływania własnych wspomnień. Nie mniej jednak...

Gorąco zapraszam do czytania




Słowniczek pojęć


         Chcąc przygotować was dobrze do moich opowieści, musicie (albo przynajmniej powinniście) zajrzeć do tzw. Słowniczka Pojęć, który będzie z czasem aktualizowany, jeśli coś sobie przypomnę. W większości wypadków, zawiera on skróty, który są nieużywane (lub inaczej nazwane) tutaj na Granicy. Mogą zawierać one również skróty myślowe oraz różnego rodzaju skróty, odnoszące się do czegoś innego. Większość tych pojęć jest "przetłumaczalna" na język angielski.


RP - Role-Play (innymi słowy odgrywanie roli, czyli to co wszyscy tutaj robimy, wcielając się w nasze postacie)
RPG - Role-Play Game (w tym wypadku nie odnosi się do gier komputerowych, a do terminu oznaczającego RP przedstawionego w systemie gry. Dłuższe wyjaśnienie znajdziecie na dole w 1 poście, ponieważ uważam to za równie ciekawy temat co samo RP [A może i nawet ciekawszy!])
Char - Character(chodzi tutaj o postać, mniej-więcej odpowiednik tutejszego KP [Karty Postaci], jednakże czasami jesteśmy w stanie użyć tego w innym sformułowaniu. Osobiście nie używam tego zbyt często, ale czasami mogą się pojawiać takie słowa)
Pl - People/Player (w wolnym tłumaczeniu - gracz, osoba. Używane zarówno na międzynarodowych forach jak i na niektórych Polskich. Najczęściej używane w dużych grupach RP, bądź przy szukaniu ludzi do takiej sesji. Raczej również nie będę korzystał, aby łatwiej byłoby wam zrozumieć.)
WoT - Wall of Text ( Ha! Myśleliście, że World of Tanks! [suchar dnia], tak na serio - Wall of Text, czyli "Mur tekstu". Odnosi się do bardzo długiego posta lub po prostu długiego jak na średnią obecnego RP. Niektórzy Anglicy mówili o WoT jako coś w stylu bryły tekstu, która nie jest w żaden sposób wyróżniona (brak akapitów itd. Ciągły tekst jak jakaś powieść), ale to raczej "poślednie tłumaczenie". WoT może dotyczyć również tekstu, który jest długi i jednocześnie zawiera w sobie bardzo dużą część samych opisów, bez czynności/dialogów.)
Moja Konwencja (Z racji mojej zawiłej historii, którą będę z czasem objaśniał, przyjąłem mniej-więcej własną konwencję pisania RP :)
a) Dialog (wyrażany myślnikiem -, w nieco innym "trybie" RP, rozpoczęcie każdego dialogu zaczyna się imieniem oraz dwukropkiem, po wcześniejszym ustaleniu z graczem. Ilian : <przykładowy tekst> <--- Przykład)
b) Czynność, opis zdarzeń (wyrażany gwiazdką *, *tekst*, albo nie wyrażany żadnym znakiem [Tak jak tutaj na forum], gwiazdka jest moim skromnym zdaniem o milion razy lepsza na wszelkich komunikatorach, jednak zdecydowanie przegrywa na forach)
c) Myśli, komunikacja nie werbalna (wyrażane apostrofem ", mniej więcej tak : "tekst")
d) Off-Topic (wyrażane nawiasami (), przykład (tekst). W dwóch przypadkach, można z niego skorzystać : 1) W przypadku trwającej sesji na komunikatorze lub w 2) Gdy nie ma innego kontaktu z graczem oprócz jednego środowiska)

        Na Granicy oczywiście dostosowuję się do tutejszych norm, aczkolwiek wszędzie poza, korzystam z własnej konwencji. Warto pamiętać także o wszystkich skrótach typu : itd., itp., etc., np., e.,


Krótki wstęp o mojej osobie


        Nie lubię o sobie zbytnio opowiadać, dlatego będzie krótko. Przyjmuję różne nicki w internecie, jeśli nie posługuję się swoim imieniem. Najczęstsze to : Daentiev lub KKProgamer (powstały za czasów gimnazjum, proszę się nie śmiać. Obecnie korzystam z niego w grach typu LoL, WoT itd.). Natomiast do sesji RP, zawsze korzystałem z innego, więc nie zamierzam dawać tutaj listy, z jakich korzystałem. Mężczyzna, lat 19, brunet, krótkie włosy, wysoki - tyle informacji wam chyba starczy, bo to nie portal randkowy. Mieszkam na Pomorzu, blisko Ustki, obecnie studiuję Informatykę. Człowiek o tysiącu i jednym hobby, które ciężko opisać. Kocham pisać (chociaż pewnie nie tak bardzo jak kilka lat temu).

        Cechy Specjalne :
- Bardzo szybkie pisanie na komputerze.
- Nadnaturalnie szybkie czytanie. (Gdzieś to już pisałem, ale czasami byłem w stanie czytać +110 stron na godzinę, taka norma to ok. 75-90 stron na godzinę. [Wyobrażacie sobie przeczytać Władcę Pierścieni w powiedzmy 12 godzin?]
- Wielofunkcyjność (robienie kilku rzeczy w tym samym momencie) [Nie wszyscy potrafią!]
- Muzyk, podstawy na +10 instrumentach (a jak mówią, że jest od wszystkiego, to znaczy od niczego). Pracuję w tym fachu w rodzinnym zespole muzycznym, głównie pianino i bas. Nie jestem wymiatacz, ale mam mnóstwo swoich pomysłów i własnych kompozycji.
- Dziwny gust muzyczny, połączony z tolerancją muzyczną.

        Dobra, skończmy temat o mnie, bo to nie blog. :)

Skrócone perypetie mojej historii w Role-Play


        Wreszcie przechodzimy do sedna... Zabierając się do pisania na ten temat, od samego początku zacząłem myśleć co wam opisać, a co byłoby jak najciekawsze. Przed tym jednak, musimy poznać przynajmniej skróconą historię mojego pisania RP. Samym pisaniem zajmuję się od małego dziecka, tworząc własne różne historie zapisywane w zeszytach (uroki dzieciaka...) - na poważnie i w sposób ciągły, zacząłem na przełomie 2009 i 2010 roku, chociaż wcześniej również zdarzało mi się pisać pojedyncze RP, ale nie zaliczam tego do ... "oficjalnego startu". Prawdopodobnie pomyśleliście sobie tak : Jak to? 12 latek w RP? To musiało być straszne... Odpowiedź dam od razu. Na początku swojego pisania, dysponowałem już w miarę dobrą "formą" pisania, potrafiłem robić dobre opisy, w porządku dialogi itd. Moim problemem na samym starcie były problemy interpunkcyjne, przez co moje początkowe "bryły" tekstu, wyglądały trochę "chaotycznie", aczkolwiek już wtedy posiadały "kawał" dobrej treści. Mój czas przeznaczany na RP rósł niemalże jak działanie na potęgach, dwie godziny to było absolutne minimum, a dochodziło nawet do 6 (!) godzin dziennie. Tak wiem, jestem nerdem! Taki okres trwał około roku, w wieku 13 lat mój styl pisania poprawił się przynajmniej trzykrotnie, prezentując już dobry poziom. Ciągłe pisanie, robi swoje... Nabieranie wprawy, to ważny aspekt, który bardzo często niszczy nowicjuszy pisania RP. Wolałbym jednak nie opisywać moich perypetii w życiu i czy mi to sprawiało problemy - mowa tutaj o RP. W niektórych okresach (już późniejszych), 6 godzin było niczym, bo potrafiłem przynajmniej podwoić tą ilość czasu. [Tak wiem, odstraszam sobie potencjalne "dziewczyny". :( Co było to się nie odstanie, teraz obecnie spędzam tyle czasu - ile mam go wolnego :)]. Skończmy ten off-topic i przejdźmy do sedna.

        Piszę wszelkie rodzaje RP już od 7 lat. Około cztery lata pisałem na forach międzynarodowych z ludźmi z całego świata oraz jednocześnie również na Polskich. Pisałem chyba na każdy wymyślony już temat oraz w każdej wymyślonym już gatunku... Sci-Fi, Fantasy, Sportowe, Gore, Ero, Dramy, Obyczajowe, Przygodowe, totalnie wszystko. Głównie jednak skupiłem się na gatunku Fantasy (mój ulubiony) oraz Sci-Fi. Problematyczny był dla mnie Gore - nie pamiętam jak już do tego doszło, ale miałem trochę takich RP i to były chyba moje najsłabsze sesje w życiu. Dla niewiedzących, ponieważ użyję tego terminu tylko raz, wytłumaczę tutaj, a nie w Słowniczku Pojęć. Gore to gatunek, który jest przynajmniej jakieś dwa stopnie wyżej od horroru [O ile horror ma przerazić, Gore ma sprawić, że *ekhm*]. Innymi słowy, bardzo (ale to bardzo) brutalne RP. Nie chciałbym tutaj przywoływać przykładów i nie mam zamiaru o tym rozmawiać, ponieważ to była taka moja "Czarna" kartoteka, którą najchętniej bym wymazał. Oprócz tego, bardzo ciężko pisało mi się takie RP w tam tym okresie, gdyż wtedy miałem okres na motyw "dobro zwycięża zawsze". Z drugiej strony, nie była to moja wina, a pewnej "znajomej", która zaprowadziła mnie w czarną otchłań internetu. Dam wam więc radę - Uciekajcie od tego, bo może to zmienić nawet waszą psychikę. Ja na szczęście wyszedłem z tego bez szwanku, można by powiedzieć, że "Jasna" strona mocy była zbyt silna u mnie :)... Równie dobrze, mogłem całkowicie ominąć ten temat i przejść od razu do tych "ciekawych" rzeczy, ale chciałem was chociaż trochę ostrzec, że nawet w czymś tak pięknym, jak sztuka pisania, można zrobić coś na prawdę... niesmacznego. Dlatego, jeśli dobrnęliście tutaj, unikajcie tego.

Muzyka klimatyczna do czytania i "odstresowania" się : LINK

        Okej, zacznijmy więc wreszcie o rzeczach ciekawych. Chciałem chociaż trochę porozmawiać o gatunkach Fantasy oraz Sci-Fi, tak króciutko, że nawet nie zauważycie kiedy skończycie o tym czytać. Obecnie w moim mniemaniu, Fantasy i Sci-Fi to dwa najpopularniejsze gatunki do pisania RP, z czego na pierwszym miejscu (pod względem popularności) jest Fantasy. Różnice między nimi są niewielkie, jednakże Sci-Fi wymaga większej wiedzy od piszącego. Przydaje się przynajmniej minimalne wiedza na temat fizyki, matematyki i astronomii. (Ponieważ ok. 80-90% RP w Sci-Fi jest o kosmosie, podróżach międzygwiezdnych/planetarnych/galaktycznych, bitwach w przestrzenii kosmicznej lub o robotach [Mechy itd.]). Zapytacie się pewnie, co uważasz za lepsze, dlatego odpowiem od razu. Od samego dziecka byłem fanatykiem Fantasy i to do dzisiaj się nie zmieniło, jednakże Sci-Fi, jest moim "drugim" konikiem i oba uważam za bardzo dobre gatunki... Ale... Ostatecznie skłoniłbym się jednak ku Fantasy.

        Ciężko jest mi stwierdzić, ile sesji rozegrałem do tej pory... Wolałbym także nie strzelać liczby. O rekordach w pisaniu RP pomówimy chyba później, jeśli was to zaciekawi (a rekordy zawsze są ciekawe)... W końcu jest tyle różnych dziedzin, jak Najdłuższy post, Najdłuższa sesja, Najpotężniejszy Char, Największy świat, Najdziwniejszy świat, Największa ilość osób w pojedynczym RP... Hehe! Mamy trochę tematów do następnych opowiadań! :D

        Jako, że mówimy o moich perypetiach - Skończmy najpierw ten temat. Jak już mówiłem, piszę w zasadzie codziennie od 7 lat, 4 lata na forach międzynarodowych w języku Angielskim, pisałem w różnych fandomach oraz w różnych towarzystwach i z najróżniejszymi ludźmi z całego świata. Spotkałem się przynajmniej z kilkunastoma różnymi odmianami RP i z dwukrotnie większą liczbą sposobów na jego pisanie. Rozgrywałem liczne sesje RPG o czym za chwilę w kolejnym temacie. W 30-40% rozgrywek, byłem kimś w rodzaju Mistrza Gry, albo kimś o największej wiedzy na temat RP, pragnę zauważyć, że te "procenty" cały czas rosną, ponieważ im starszy byłem, tym częściej stawałem się kimś w rodzaju Mistrza Gry. Warto jednak wspomnieć, że sam nigdy nie uczestniczyłem w sesji RPG na żywo [Chociaż jest to jedno z moich "małych" marzeń]. Jako, że nie uczestniczyłem nigdy w takim (*smutek*), nie mogę dać swoich przykładów, ani czegoś w tym stylu. Mogę jedynie pokazać, jak to mniej więcej wygląda : Przykład. Tutaj widzimy sesję RPG (Jest to dosyć słabo prowadzone [przynajmniej wg. mnie], aczkolwiek pokazuje ogólny obraz "RPG na żywo". Różnica taka, że tu są statystyki itd.).

        Mam jeszcze ogrom rzeczy do powiedzenia, ale to chyba zostawimy na później, albo po prostu nie pasuje już do takiego "początkowego" tematu.


Sesja RPG - Wprowadzenie


        Dla mnie rzecz bardzo ciekawa, która wymaga powiedzenia przynajmniej kilku słów [A pewnie będzie kilka akapitów...]. Szczególnie interesujące dla Informatyków, Graczy oraz Programistów. Na samym starcie, nawet przed początkiem trzeba wiedzieć jedną rzecz. Prawie wszystkie (tak o, 99%) sesje RPG, zawierają walkę/akcję/bitwy. Spotkałem się z takimi, które tego nie robiły, ale to jest temat na osobny "dział". Jeśli całkowicie nie interesuje cię akcja, przejdź do następnego działu.

Muzyka klimatyczna : LINK

        Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym jest sesja RPG i czym się ona różni od sesji RP... Sesja RPG to nic innego jak Sesja RP, ale z dodatkiem gry, a dokładniej jej systemu. Najpierw może wymienimy sobie 3 rodzaje takich Sesji RPG, nazwy są oczywiście "wymyślone" przeze mnie, nie szukajcie żadnej terminologii ;)
a ) real RPG - Sesja na żywo, nic tu więcej nie muszę chyba mówić, rozgrywana w czasie rzeczywistym
b ) semi-real RPG - Najmniej popularna, można ją toczyć np. na Skype albo innym komunikatorze głosowym. Względnie rozgrywana w czasie rzeczywistym, aczkolwiek nie twarzą w twarz. Taka gra wymaga dużego przygotowania i bardzo ogarniętego Mistrza Gry.
c ) PBF RPG - Sesja na forum, rozgrywana w czasie podobnym do "tur" w strategiach.

        Ogólnie, każda z nich posiada te same zasady, a ja skupię się na opcji trzeciej, czyli "PBF RPG". Prowadzimy ją podobnie, jak zwykłą sesję RP, jednakże udoskonalamy ją w coś co nazywa się system. System, to z reguły program komputerowy o określonym działaniu, zaprogramowany w zasadzie, w dowolnym języku programistycznym. (PHP nie jest, a nawet w nim się da :D). Dla osób, które nie znają się na informatyce itd, mam dobrą nowinę. Wy, nie musicie się tym martwić, ponieważ z reguły cała społeczność (ot co, coś takiego jak Granica) skupiona jest na jednym systemie, który zazwyczaj jest wykonywany przez Admina/Mistrza Gry. Taki system z reguły, jest w stanie przyjąć wpisane przez nas dane (bądź są one automatycznie wpisywane przez program) i dzięki tym danym, jest w stanie zasymulować całą walkę na określonych wcześniej kryteriach i zasadach systemu. Sam zajmowałem się takimi silnikami, są one niezwykle proste do wykonania oraz proste w działaniu. Niestety, obecnie nie zachował mi się żaden, więc nie będę w stanie wam pokazać jak on działa. (Chociaż mógłbym zrobić taki i dać wam jakieś obrazki, abyście sobie podpatrzyli :>). Zaprezentuję więc jego działanie pisząc ręcznie :

        Na sam początek, ustalmy sobie dane do takiej "symulowanej" walki. Wykorzystam do tego dwie swoje postacie. Na samym początku posta, zawierającego "walkę" wygenerowaną przez komputer, jest oczywiście nasz wpis RP. Co się dzieje, jak doszło do walki, można ją nawet opisać o ile system sam czegoś takiego nie posiada. Następnie przejdźmy do samego generowania walki. Podajemy dane (albo po prostu dołączając plik z odpowiednimi danymi) i klikamy w takim "systemie" przycisk "Walka!", "Generuj!" czy jak jest zaprogramowane w systemie. Dołączmy sobie przykładowe dane, które są typowo RPG'owe, załóżmy także, że walka toczy się do utraty 50% Punktów Zdrowia (abym nie musiał długo pisać...).

Walka na arenie do 50% Punktów Życia.
Ilian - Niebianin, Punkty Życia : 100, Atak : 15, Obr : 2, Szybkość : 12, Ekwipunek : Zbroja (+2 obr), Miecz (+15 atak).
Eldan - Człowiek, Punkty Życia : 40, Atak : 15, Obr : 6, Szybkość : 6, Ekwipunek : Zbroja (+2 obr), Tarcza (+4 obr), Miecz (+15 atak).

Ilian atakuje Eldana i zadaje mu 9 obrażeń.
Ilian atakuje Eldana i zadaje mu 9 obrażeń.
Eldan atakuje Iliana i zadaje mu 13 obrażeń.
Ilian atakuje Eldana i zadaje mu 9 obrażeń.
Eldan pokonany!

         Okej! Wyjaśniam co tu się stało i o co chodzi. Pokazałem chyba najprostszy możliwy system, bez wartości losujących (np. atak 10-18), ani bez żadnych innych fajnych dodatków, albo opisów walki itp. itd. System zaczyna sobie liczyć na samym starcie szybkość. Ilian ma dwukrotnie większą szybkość, więc rusza się on pierwszy i atakuje Eldana, zadając mu 9 obrażeń. Ma 15 ataku, Eldan ma 6 obrony, 15-6 = 9. Prosta matematyka, prawda? Takie walki nie byłyby nawet emocjonujące, ale mogę was zapewnić, że takich silników nikt nie robi... Dodajmy sobie jakieś krytyki, uniki, magię i kto wie co tam jeszcze. Jedziemy dalej, dlaczego Ilian rusza się drugi raz? Ma podwójnie większą szybkość, więc po wykonaniu pierwszego ruchu, za drugim ruchem ma już tyle samo nazbieranej szybkości co Eldan, ale! Ilian posiada większą bazową szybkość, co przyzwala mu na wykonanie pierwszego ruchu. Ponownie zadaje 9 obrażeń, Eldan oddaje no i Ilian again - Koniec walki. Nudne, prawda? Być może tak, ale taki "system" daje nam możliwość poprowadzenia walki między dwoma graczami, który będzie miał "realne" odzwierciedlenie i zależy tylko i wyłącznie od postaci (oraz od szczęścia) danego gracza. Zobaczcie na sesję RP, chcielibyśmy aby dwie postacie się ze sobą zmierzyły? Jak to zrobić? No właśnie, w większości wypadków, nawet nie wiemy jak to zrobić. Oboje będą opisywać swoje poczynania i każdy będzie chciał wygrać? Ale jak zadecydować kto wygra? Tu się rodzą różnego rodzaju konflikty oraz nieścisłości. Bez umówienia się odgórnie, kto ma wygrać, a kto przegrać, nie można poprowadzić pojedynku w sesji RP. Kontakty między postaciami są więc ograniczone, a pisanie wspólnie akcji robi się trudniejsze. Dzięki takiemu "systemowi" jesteśmy w stanie bez problemu coś takiego rozwiązać (tylko Uwaga: Lepiej aby robiła to osoba trzecia lub jeśli ma to robić jeden z graczy, aby to było uwiecznione, bo mogą się rodzić problemy o oszustwie... :<). To nie wszystko. Kto powiedział, że postacie mogą być tylko dwie, albo że muszą walczyć między sobą? Dodajmy wrogów, jakieś potwory, drużyny postaci i nagrody w postaci pieniędzy, za które jesteśmy w stanie wprowadzić na nowe tory "Walutę", która obecnie bierze się znikąd oraz każdy ma jej nieograniczoną i niesprawdzalną ilość! Cud natury, pieniądze rosnące w rękach! Wyobraźcie sobie, prawdziwe, dobrze zrealizowane RP w klimatach handlowych. To jest jeden z tych nielicznych przykładów, gdzie "system" nie odnosi się do akcji/walk :)

         Dobra, dobra, dobra. Zagalopowałem się. Wiadomo, sesja RPG ma też swoje wady i ludzie powiedzą, że psuje "klimat" pisania RP. I ja się z tym... Zgodzę. Sesja RPG to bardzo fajny dodatek, który umożliwia nam bardzo dużo nowych, ciekawych rzeczy, szczególnie ciekawych dla graczy komputerowych czy kogoś w tym rodzaju. Ten "tryb" jest jednak trudniejszy, o czym może później jeśli będziecie chcieli o tym usłyszeć. Trzeba jednak zapamiętać jedno. Mamy dwa bieguny - Grę oraz Pisanie. Sesja RP to coś znajdujące się bliżej Pisania (aczolwiek nadal jest w jakiś sposób powiązane z grą, bo przecież odgrywamy role, prawda?). Natomiast Sesja RPG, to coś znajdujące się w połowie drogi między Grą a Pisaniem. Ciekawa sprawa. To tyle słowami wprowadzenia do Terminu RPG, którymi również przez jakiś czas się zajmowałem. Zdania są podzielone - Jedni mówią, że jest to "Przyjemne" z "Pożytecznym i Interesującym", drudzy mówią, że to coś, co sprawia, że Przyjemność maleje. Jedno jest pewne - Zarówno w jednym i w drugim, to my piszemy i decydujemy o losach naszych postaci. Jednak tylko jeden jest w stanie sprawić, aby pojedynki między dwoma postaciami, były po prostu fair i nieprzewidywalne. Opowiadać o tym mógłbym długo, bo zgłębiałem się w to całkiem mocno, ale jak nie będzie chętnych, to nie będę płakał :D

Przykłady kilku różnych rodzajów RP


Kolejna muzyczka : LINK

        Wróćmy do tematu zwykłych RP. Jeśli miałbym w ogóle zacząć opowiadać o poszczególnych RP to musimy sobie najpierw "podzielić" RP na pewne typy i rodzaje. Nie wszystkie RP wyglądają tak jak tutaj na Granicy. Nie chcę Wam także opowiadać wszystkich jakie spotkałem, ale wymaga przedstawienie przynajmniej kilku. Nazwy zostały "wymyślone" przeze mnie i używam ich już jakiś czas.

1) Błyskawiczne RP - Głównie odnosi się do RP prowadzonego w jakimś komunikatorze (GG to chyba najlepszy przykład), ale też niekoniecznie. Mój ulubiony oraz chyba najczęściej wykorzystywany przeze mnie. Cechuje się bardzo dużą szybkością, ogromną ilością odpowiedzi oraz o wiele większym wpływem na akcję oraz czynności przez obu graczy. Styl szczególnie nastawiony na dialogi oraz akcję. W przypadku dwóch ogarniętych osób, które już wcześniej korzystały z tego "trybu", jesteśmy w stanie uzyskać przynajmniej 60 postów w ciągu godziny, a być może i więcej. (Osobiście sprawdzałem raz z kumplem, da się zrobić nawet 100 i więcej :>). Ma jednak jedną szczególną wadę, mianowicie pochłania całkiem sporo czasu, oraz jest go trudno pisać w przypadku jeśli jedna z osób musi np. znikać co chwilę, czy nie może usiedzieć przykładowej godziny na tyłku bez zmiany zajęcia. Inną wadą jest wymóg dobrego wczucia się w kierowaną przez nas postać. Przy szybkich odpowiedziach, nie możemy zastanawiać się zbyt długo a jednocześnie musimy odpowiedzieć tak, jakby to odpowiedziała nasza postać, a nie my. [Częsty błąd u nowicjuszy, którzy zamiast uważając na cechy/charakter swojej postaci, zaczynają odpisywać jakby swoją własną osobą]. Osobiście, polecam do wypróbowania i do zagrania jednej czy dwóch w tym stylu. Bardzo chętnie odpowiem też na pytania odnośnie tego trybu ;)

2) Epizodyczne RP - Rzadko wykorzystywane przez moją osobę, ale na tyle często, że się znajduje na tej liście. (Tak wiem, masło maślane. Rzadko a często... Paradoks sraczki). Epizodyczne RP polega na pisaniu "Rozdziałami". "Posty" a raczej "Rozdziały" są tutaj pisane bardzo wolno, ale z reguły są bardzo długie. Cechuje się tym, że w 99% przypadków, jeden gracz podczas swojego "posta", kontroluje wszystkie postacie jak i drugiego gracza, następnie sytuacja się odwraca. Daje nam to spójność myślową, ponieważ druga postać zachowa się zgodnie z myślą wątkową, a nie będzie tutaj zaskoczeniem po wejściu drugiej osoby. W tym "rodzaju" zalecam przyzwoitą ilość komunikacji ze sobą. Ten tryb, to tak naprawdę pisanie książki w dwie osoby, też warty zobaczenia - dobry dla ludzi, którzy mają mało czasu na RP i mogą usiąść na przykład raz w miesiącu.

3) Mono(Jedno postaciowe, jedno bohaterowe) - charakteryzuje się tym, że wszyscy gracze kierują jedną i tą samą postacią, opisując jej kolejne perypetie. Ciekawy sposób, aczkolwiek potrzebna jest "dogłębne" przedstawienie bohatera wszystkim uczestnikom. Całkiem fajny pomysł... Jak każdy wie, w książce/grach/filmach z reguły jest jeden główny bohater (a nawet jeśli jest ich dwóch/dwoje, to zawsze jeden z nich jest "bardziej główniejszy"). Dzięki temu "rodzajowi", jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, że każdy może być głównym bohaterem i nie ma "główniejszych" :) - Trochę więcej korzystałem niż Epizodyczne.

4) Uwspólniony Bohater - Podobne do tego wyżej (Mono), z jednym wyjątkiem. Każdy posiada swoją postać, oraz jest jedna, którą każdy może sterować. Jest to całkiem dobry pomysł do pisania RP np. w szkole, albo w jakiejś akademii magicznej, albo tam, gdzie występuje jeden bohater, który znacząco góruje nad innymi w drużynie.

5) Forumowe RP - Z reguły wygląda to tak, jak tutaj na Granicy. Chyba najpopularniejszy rodzaj na świecie :) Jest trochę takich przypadków, gdzie coś się różni, ale nie chciałbym opowiadać o wszystkich "pochodnych" tego rodzaju, bo by to zajęło ino sto lat.

6) InGame RP - Charakteryzuje się tym, że odbywa się wewnątrz jakiejś gry. Niektórzy np. rozgrywają RP wewnątrz świata gry MMORPG. Powiedziałbym, że raczej bardzo unikalne, ale nie raz otrzymywałem zaproszenia do takich, więc postanowiłem tutaj umieścić.

I inne, których nie pamiętam, bądź zdażyły się bardzo rzadko (np. tylko raz).
Warto również rozróżnić tematykę RP i tego jest już znacznie mniej, bo w zasadzie każde można zmieścić w tych czterech tematykach :

1) Tematyczne (RP z taką tematyką jest z reguły bardzo krótkie, głównie chodzi tutaj o jeden niewielki temat, odnoszący się do jednej sprawy, np. Bitwa pod Zamkiem <--- często takie RP nie posiadają nawet stworzonych postaci a nawet imion (!))
2) Świat wymyślony (chodzi tu głównie o RP, w którym za przyjęcie świata przedstawionego, odpowiada stworzony już wcześniej, z reguły bardzo popularny, świat przedstawiony. Najbardziej popularny, wystarczy zobaczyć sobie fora o tematyce np. "Harry Potter" albo inne olbrzymie uniwersum. Problem jest taki, że wymagana jest znajomość takowego świata, przez co zachodzą różne ciężkie dysonanse [Przykładowo, jedna osoba czytała książkę, druga nie, inna obejrzała jakiś odcinek specjalny, a jeszcze inna nie obejrzała. Różnice w wiedzy potrafią być zatrważająco wysokie, przez co jest pewna niestabilność świata, którą da się na parę sposób "ustabilizować" {Określając jasno, tzw. "kanon"}]
3) Własne [Self-Made] (np. Granica, cechuje się utworzeniem świata przedstawionego na potrzebę RP, mój ulubiony :>)
4) Świat rzeczywisty (tutaj też chyba nie muszę wyjaśniać)

Na samym końcu, pragnę przypomnieć, że wszystkie te "rodzaje"/"tematyki" są określone tylko i wyłącznie przeze mnie. Mogą się gdzieś tam znaleźć w internecie pod taką nazwą, albo pod inną, bo akurat w całej "społeczności" pisarzy RP, nie ma czegoś takiego, jak odgórne ustalenie i każda nowa społeczność, to nowe zasady, nowe wyjścia i nowy punkt widzenia. Wymienione wyżej, to takie, które są najpopularniejsze, albo bardzo przybliżają te, które tutaj napisałem.

Ciekawostka na dzisiaj


Malutki wycinek błyskawicznego RP sprzed kilku dni, niestety ;( . Ja - To Korn:
Korn : Na co się patrzysz?
Beljuz : Oceniam twoją brzydką gębę.
Korn : Czekaj... Co?
Beljuz : Nie mieścisz się w skali.

Tematy na następny raz?


        Możemy porozmawiać o wszystkim, jeśli was to zainteresowało, jeśli nie to gdzieś tam się ten temat zamiecie do Archiwum, zachęcam do pytania, komentowania oraz rozmów na temat waszej własnej przeszłości w RP... Wiem, w pierwszym poście mało jest o RP tak naprawdę, ale to się nadrobi później. Możecie to potraktować, jako zwiastun :) Myślałem, żeby poopowiadać trochę więcej na temat "Fabuły" oraz "Nowicjuszy" w RP. Obie sprawy są ważne, a myślę, że będę miał dla was kilka ciekawych rzeczy do powiedzenia. Możemy sobie jeszcze zrobić małe dywagacje na ogólny temat RP :) Ale zobaczymy, jeśli nie, to Kana/Nemain wiszą mi dwie godziny za napisanie tego posta :>
Jeśli chodzi o muzykę, mogę dawać też inne fajne kawałki klimatyczne, które są bardziej normalne (Jazz itd.). Obecnie jest to głównie muzyka filmowa/orkiestrowa. [Moim zdaniem najlepsza]

Dziękuję i ... Zapraszam do pytań? Sam nie wiem, jak to wyjdzie... *uchodzi w cień*
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Alarańskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości