Katima - pałac i to, co poza jego murami


Miasto zbudowane z wypalanych na słońcu cegieł i ciemnych gatunków drewna, połączonych w dwu, trzy lub czteropiętrowe bloki, otoczone drewnianą konstrukcją żeber. Ulice przecinające się pod kątem prostym tworzą sieć, której centrum stanowi duża, okrągła dziura - dawne koloseum, przerobione na miejski rynek.

Postprzez Diego » So lut 17, 2018 11:39 am

Choć już od roku nie dane mu było spać na ciasnej, słomianej pryczy w miejskich koszarach ani polerować stu mieczy, jako kara za akt niesubordynacji, to wstawanie każdego dnia przed wschodem słońca poważnie weszło mu w nawyk. Nawet teraz, gdy leżał na puchatym materacu zdolnym pomieścić do pięciu ludzi, okryty pościelą z prawdziwego jedwabiu, zdawało mu się, że słyszy nawołujący do pobudki dzwon i gardłowy okrzyk oficera, przemieszany ze świstem trzymanego przez niego batoga. W rzeczywistości w powietrzu rozbrzmiewał tylko dźwięk dzwonu ponieważ koszary pod zachodnim murem zrywały się właśnie na poranne ćwiczenia i zmianę warty, czemu zawsze towarzyszył lekki chaos. Za kilka minut, to wiedział na pewno, ulicami miasta przebiegnie ponad tysiąc żołnierzy, by zająć miejsce drugiego tysiąca, powracającego z nocnych czuwań do koszar wschodnich. A on, król, nawet nie mógł do nich dołączyć, co najwyżej przypatrzeć się dobrze z okien swojej komnaty na samym szczycie wieży. Już niemal zapomniał jak to jest dźwigać zbroję i odbywać poranną musztrę. Baczność, w prawo zwrot, wystąp, melduj, spocznij. Tego mu brakowało w ostatnich miesiącach i za tym najbardziej tęsknił. Za musztrą i konnymi wypadami poza miasto. Bo choć życie żołnierza było godne, to lepsze potrawy były serwowane tutaj, w obrębie pałacowych murów.

Diego Kador uśmiechnął się do wspomnień misek gotowej kaszy z kawałkami mięsa i pajdą chleba, wydawanymi trzy razy dziennie oficerom i sześć razy dziennie szeregowcom. Pamiętał dzień, w którym było na odwrót i to siedzący za biurkiem w koszarach wyższy szczebel jadał częściej niż stojący w pełnym słońcu i ekwipunku, szczebel niższy. Pamiętał też, jak kazał to zmienić, co wywołało oburzenie oraz radość w tych poszczególnych grupach, lecz żadna nie odważyła się zaprotestować. W końcu kto będzie dyskutował z wolą księcia, nawet jeśli ten sam książę jest pod rozkazami marszałka. Tak, to była dobra zmiana, a widok zadowolonych żołnierzy pokrzepił serce dorastającego władcy, który podobnych zagrywek uczony był od samego początku. "Kup ich żołądki, a serca same za tobą pójdą", mawiał jego ojciec, robiąc przełom w wojnie z głodem i budując w Katimie publiczne spichlerze, oddające nadwyżkę żywności najbiedniejszym. Lud sam go wtedy okrzyknął Łaskawym i Dobrodusznym, sam poczuł się winny do okazania wdzięczności i w ten sposób sam zadał ostateczny cios biedzie w niższych dzielnicach. Obecnie nie było w Katimie człowieka, który zmarłby z głodu i z zimna, chyba że na własne życzenie.

Z tych rozważań wyrwał go nagły przebłysk słońca, przeciskający się przez szczeliny zasłon niczym mysz przez mury spichlerza. Różnica była taka, że spichrze były lepiej zabezpieczone przed gryzoniami niż jego własny pokój przed słońcem. Wschód dobiegał właśnie końca, wielka gwiazda zawisła nad rdzawymi dachówkami w porcie, oświetlając jego ulice czerwonawą poświatą. Diego z niekrytą irytacją, iż ominął go ten moment, wyskoczył z łóżka i podszedł do okna, otwierając je na oścież. Chłód poranka i morska bryza uderzyły w niego jak fale napierające o reję, niesiona wiatrem woda osiadła na jego czole i policzkach, przeganiając resztki snu. Poniżej, w czerwonawym świetle budziło się miasto. Skierowane ku morzu okiennice trzaskały o siebie i zapraszały nowy dzień w swoje skromne progi. Pierwsi mieszkańcy wyszli już na ulice, pozdrowili sąsiadów ukłonem i ruszyli do swoich warsztatów, otwierali sklepy, zaczynali dzień tak samo, jak robili to wczoraj. Z uśmiechem na ustach i niewyspaniem w oczach. Gdzieś za miastem swój dzień zaczynali także farmerzy. Ogromne połacie terenów rolnych przeleżały bezczynnie noc i teraz ktoś musiał ich dopilnować. A katimscy rolnicy byli w tym najlepsi. Tylko oni potrafili wyrwać ziemi dwa, a nawet trzy razy więcej dóbr, niż była ona w stanie wyhodować, przy jednoczesnym nie niszczeniu jej. Dbano o nią, gdyż żywiła ludzi i robiono wszystko, by mogła to robić jeszcze przez kilka stuleci.

Swój dzień zaczynał też pałac. Jego bladożółte mury żyły swoim życiem, każdy miał tu swoje obowiązki i tak jak rzemieślnicy i farmerzy, także król musiał ich przestrzegać. Odchodząc od okna, Diego zrzucił z siebie nocną koszulę oraz spodnie i udał się do prywatnej łaźni, gdzie wylał na siebie jeden cebrzyk zimnej wody dla rozbudzenia i jeden ciepłej do umycia się. Później przewiązał biodra szorstkim, brązowym ręcznikiem i stanął przed lustrem, by doprowadzić do porządku włosy oraz zarost. Pierwsze przygładził uczesał na bok w formie opadającej grzywki, drugi jedynie przyciął, uśmiechając się do własnego odbicia. Z taką twarzą już dawno powinieneś znaleźć sobie pannę, powiedział mu któregoś dnia kapitan gwardii, kiedy rozmawiali w cztery oczy, bo inaczej lud jest gotów pomyśleć, że ma króla... Nie dokończył, gdyż wtedy oboje wybuchnęli śmiechem, dopowiadając sobie resztę w myślach. Wtedy to Diego zapewnił kapitana o swojej całkowitej normalności i że znajdzie sobie żonę przed trzydziestymi urodzinami. Jakby nie patrzeć miał przed sobą jeszcze pięć lat. Kiedy zakończył poranną toaletę, przeszedł do głównej sali, gdzie czekały na niego szaty, a raczej strój biednego barona, jak ujęła to kiedyś jego nadworna czarodziejka. Na suchą już skórę Diego włożył białą, wiązaną na piersi koszulę, spodnie z brązowego zamszu i kawaleryjskie buty z wysoką cholewą i sprzączkami. Całość dopełniła gruba tunika z doszytym, futrzanym kołnierzem i skórzany pas z bronią. Korony nie wkładał. Zamiast niej ozdobił serdeczny palec lewej ręki srebrnym sygnetem z wygrawerowanym lwem i literą K pod jego łapami - symbol najwyższego, katimskiego urzędu.

Gotowy opuścił komnaty, konfrontując spojrzenie ze stojącymi naprzeciwko gwardzistami i dwiema służkami, które pochyliły głowy w ukłonie, a następnie minęły go w przejściu, by posprzątać pokoje na jego powrót. Nie zdziwił ich jednak fakt, że łóżko jest już dokładnie pościelone, a podłoga w łaźni sucha, a jedynie trochę je to zirytowało. W całej swojej zaradności król odbierał im zajęcie, przez co same musiały znaleźć coś, do czego byłyby w stanie się przyczepić. Diego tymczasem był już na drodze do głównej baszty, gdzie odbywał się każdy jego dzień, jako głowy państwa. Mijanych po drodze strażników pozdrawiał gestem ręki, a ze starszymi mieszkańcami pałacu zamieniał słowo lub dwa na dzień dobry, zanim pod eskortą, w jego mniemaniu niepotrzebną, dotarł do sali tronowej.
- No proszę kto w końcu raczył nas odwiedzić - rozległo się z podwyższenia, gdzie stał wysoki mężczyzna z długimi, sięgającymi za barki włosami w szatynowym odcieniu i w grubym, skórzanym napierśniku, przyozdobionym insygniami kapitana gwardii. Ton jego głosu nie zdradzał jednak wrogości, raczej pełen szacunek z nutą złośliwości, na którą pozwolić mogą sobie tylko członkowie rodziny.
- Witaj, kuzynie - odpowiedział mu Diego, dołączając do niego na szczycie sceny, do której prowadziło kilka schodków, zwieńczonych szerokim okręgiem, po środku którego stał drewniany i okuty złotem tron. Jego poręcze stylizowane były na lwie pyski, a wysokie oparcie pełne było liściastych motywów, między którymi ukrywały się kłosy zbóż. Król zasiadł na nim dość niechętnie, po czym odprawił gwardzistów, którzy zajęli miejsce pomiędzy kolumnami, zostawiając mężczyzn samych sobie.
- Co mnie dzisiaj czeka? - zapytał, odpinając miecz i stawiając go obok.
- Kilka spraw - odpowiedział mu kapitan gwardii, wręczając rulon dokumentów.
Avatar użytkownika
Diego
Zbłąkana Dusza
 
Inne Postacie: Tarilion, Paygen, Fergus, Isambre, Catriona, Varii, Diego, Triss,
Rasa: Człowiek
Aura: Jak na emanację nadal lśniącą młodością aura ta jest całkiem silna - zdradza wieloletnie treningi i doświadczenie zdobywane od młodych lat, choć nie kosztem prawidłowego rozwoju. Pulsuje zdrową, ametystową poświatą tłumiąc nieco wrodzoną pikanterię i podkreślając dojrzałą gorycz smaku. Wszystko tutaj zdaje się wykute, wyrzeźbione czy po prostu powstałe w sposób naturalny z platyny czystej i jasnej jak wschodzące nad królestwem słońce. Jej silnym sprzymierzeńcem jest wszędobylskie żelazo, harmonizujące i mieszające się z nią na coraz to rozleglejszych połaciach magicznej przestrzeni. Od czasu do czasu zaś pojawia się miedziany akcencik, słaby jednak i dość nieśmiały, dający się łatwo przeoczyć. Ciężko za to nie zwrócić uwagi na nagłe przyspieszenie pulsu i liczne głosy unoszące się w przestrzeni wraz z zapachem rozgrzanych miejskich ulic, życiodajnych pól czy w końcu pola bitwy i chłodzącego pracujący organizm potu. Pod palcami zaczyna klarować się całkiem twarda i ostra powierzchnia umocniona samodyscypliną i słusznym wysiłkiem, tak fizycznym jak intelektualnym. Gdzieniegdzie nawet giętka, a miejscami także i lepka jest przede wszystkim gładka oraz przyjemna w dotyku na tyle, że aż szkoda się z nią rozstawać...
Wygląd: Mężczyzna na pierwszy rzut oka dość surowy i szorstki, jakby jego ciało wykuto w skale za pomocą tępego dłuta, a mimo to emanujący pewnym urokiem, tak bardzo pożądanym przez kobiety. Wysoki na około jeden sążeń i 1/4 stopy (ok. 186 cm), co nie czyni go szczególnie wysokim wśród tłumu, ale może to i lepiej. W końcu król nie powinien wiecznie stać na widoku. Jeszcze znajdzie ... (Więcej)

Postprzez Dragosani » N lut 18, 2018 4:07 pm

        Już od jakiegoś czasu Dragosani mieszkała na niczym się nie wyróżniającej farmie swojego wuja pod Katimą. Nie wiedziała jaki był prawdziwy powód jego przeprowadzi akurat w te strony, czy czynnikiem sugerującym, że to idealny wybór był wszechobecny spokój i urodzaj tego państwa i rzadkie ataki ze strony wrogów czy potworów w przeciwieństwie do Rododendronii, czy może coś innego. Dla niej największą zaletą tego państwa było właśnie to, nie musiała się zastanawiać kiedy bestie znów zaatakują i czy wtedy ona oraz jej bliscy znów zdołają bez większych obrażeń wrócić do domu. Oczywiście opuszczenie rodziny nie było dla niej przyjemną i łatwą decyzją, ale nie mogła dalej żyć z zabijania niewinnych i nieszkodliwych, nieludzkich istot. Tym bardziej, że jej ojciec chciał zrobić również krzywdę jej smoczemu przyjacielowi, a na to nie mogła pozwolić. Nie było kolorowo kiedy tam mieszkała, mimo to tęskniła dość często za rodzicami, a przede wszystkim za matką, do której regularnie wysyłała jakieś drobne podarki z Katimy i krótkie listy, które udało jej się napisać z pomocą ciotki, choć nie była pewna czy jej rodzicielka umie czytać, podobnie jak reszta tamtejszego klanu.

        Nie miała jednak żadnych wątpliwości, że dla niej i Sa'maara ta ucieczka wyszła na dobre. Mogli w końcu zacząć cieszyć się normalnym życiem, nawet jeśli zdarzało mu się cierpieć niewygody przez spanie na sianie w stajni wraz z końmi i krowami wuja, podczas chłodniejszych nocy, ale jeszcze nie zdarzyło jej się słyszeć od niego jakiś narzekań. Przynajmniej nikt ich nie chciał rozdzielić, ani skrzywdzić.

        Oboje wstawali skoro świt, ponieważ nic nierobienie szybko przekształcało się w nudę, a tej woleli unikać. Jej kuzyni po zjedzeniu sytego śniadania od razu ruszali do stajni by wypuścić zwierzęta na pastwiska oraz smoka, a później wraz z nim zajmowali się polami. Nie należał do największych osobników tych skrzydlatych jaszczurów, ale dzięki niemu mieli dużo lżejszą pracę i potrafili szybciej się z nią uporać. Oni byli szczęśliwi, że mieli więcej czasu na przyjemności w mieście, a gad miał co robić z uśmiechem na pysku żeby się nie nudzić. Dragosani w tym czasie pobierała nauki pisania i czytania od ciotki, albo pomagała jej oraz jej córce w domu jeśli "smocza" dziewczyna miała wolny dzień. Bo o ile kuzyni oraz Sa'maar mogli robić codziennie to samo, o tyle ona nie mogła sobie pozwolić na taką monotonność i przez większą część tygodnia pomagała wujowi w jego warsztacie nieopodal centrum miasta. Starszy mężczyzna robił meble i inne przedmioty codziennego użytku, a ona je przyozdabiała wedle własnego uznania. Miała do tego prawdziwy talent, a tanie, acz solidne wyroby z jego stolarni były dzięki niej prawdziwym dziełem sztuki. Nigdy, choć się bardzo starała, nie udało jej się zrobić dwóch tych samych wzorów, wszystkie się od siebie różniły choćby nawet małym ledwo dostrzegalnym szczegółem.

        Taki dzień właśnie był dzisiaj. Trójka kuzynów wraz z jej złotym smokiem darli się już i wygłupiali przy pracy na polu, a ona kończyła śniadanie, zabijając jednocześnie swój analfabetyzm - czytała jakąś piękną historię o kobiecie, która pewnego razu zmierzała przez miasto na targ i została napadnięta przez wilkołaka, jednakże skończyło się to ich wzajemnym zauroczeniem i romansem w domku po drodze, dopóki jakiś łowca potworów nie stwierdził, że dziewczynie grozi niebezpieczeństwo i trzeba zabić potwora...
        - Kiedyś też bardzo lubiłam tę książkę. - Odezwała się do niej ciocia nie odwracając się od zmywanych naczyń, kiedy dziewczyna bardziej skupiła się na opowieści, niż na przerwanym śniadaniu. - Po drodze do warsztatu możesz zajść na targ, albo do księgarni i kupić sobie coś jeszcze do czytania, coraz lepiej ci to wychodzi, a wujek nie powinien być zły, że się lekko spóźnisz. - Dodała łagodnie i postawiła na stole zapakowaną torbę z uszykowanym jedzeniem dla dziewczyny i swojego męża.

        Dragosani otrząsnęła się na jej słowa i pochłonęła błyskawicznie resztę swojego śniadania, przełykając je w biegu podczas odkładania książki na skromną biblioteczkę.
        - Wiem, że nie byłby zły, ale spóźnianie się to zły nawyk. Jeśli teraz mi się nie uda kupić, to zrobię to jak będę wracać, albo któregoś wolnego dnia. Powiedz, później chłopakom żeby mi smoka nie zamęczyli tymi swoimi głupimi pomysłami. - Rzuciła ze śmiechem i porwała ze stołu torbę, czochrając przed wyjściem siedmioletnią dziewczynkę, która rysowała sobie w sieni i ruszyła drogą w stronę miasta.

        Sa'maar widząc kątem oka, że Sani wyszła, przygniótł łapą do ziemi starszego z braci (Pikura) i podbiegł do niej z uczepionym jego ogona najmłodszym, Denzo.
        - "Ładnie tak bezzz pożegnania?" - rozległ się za nią przeciągły pomruk, ale w jej głowie rozbrzmiał syczący i gardłowy, ale łagodny oraz ciepły głos łuskowatego przyjaciela. - "Uratowałabyśśś mnie od nich" - dodał zatrzymując się przy niej z naburmuszonym pyskiem. Dziewczyna się zaśmiała rozbawiona i przytuliła złoty pysk, który następnie ucałowała w chrapy.
        - Nie będę wam przerywać tej uroczej zabawy - pomachała z uśmiechem do kuzyna siedzącego na ruszającym się w lewo i w prawo ogonie. - Wieczorem polatamy, może przyniesiemy wujkowi nieco drewna z tartaku jeśli będzie mu się już kończyło. Pamiętaj tylko by nie przesadzać z chłopakami i nie zmiażdżyć im żeber, kto wie czy książę nie postanowi obciąć nam głowy za to, że jedno z jego pól leży i zaczyna nędznieć, bo nikt nie może się nim zająć. - Dodała na wpół żartobliwie i poważnie, raz jeszcze ucałowała gadzi pysk i wznowiła wędrówkę.

        Smok zasyczał z rezygnacją, oblizał sobie pysk i chwycił małego szkodnika uczepionego jego ogona za ubranie i posadził sobie na grzbiecie, po czym wrócił na pole i zakończył tę ich chwilową głupawkę, na rzecz rozpoczęcia w końcu właściwej pracy.
Avatar użytkownika
Dragosani
Zbłąkana Dusza
 
Inne Postacie: River, Yve, Aldaren, Valerian, Kiraie, Dantalian,
Rasa: Człowiek - Smoczy Jeździec
Aura: Ta młoda emanacja o średniej sile porwie cię, jakby chciała unieść na skrzydłach. Niczym chmury otoczą cię kłęby jasnego barachitu. Nie dane ci jednak wznieść się w przestworza. Żelazne gałęzie cię blokują. Ich całkiem twarde i giętkie konary nie chcą współpracować z pragnieniami wolności, a dość ostre krawędzie chętnie straszą. Dopiero połyskujący między nimi ametystowy połysk dodaje otuchy, gdy suche pozostałości lasu przeradzają się w pięknie wijące się miedziane drzewa o gładkiej korze i pniach tak bajecznych jakby były wyrzeźbione. Dźwięków tutaj nie uświadczysz, ale dasz radę poczuć lepkość bijącą z aury. Jej smak jest przyjemną mieszaniną łagodności i goryczki. To zaś co tutaj wyczujesz to ludzki pot wymieszany z wonią smoczych łusek, które zdradzają naturę właściciela aury.
Wygląd: Bardzo szczuplutka, młoda kobieta z ciemnymi blond włosami sięgającymi jej po rozpuszczeniu 1/3 pleców. Jest raczej przeciętnej wysokości niecałe pięć i pół stopy (163 cm) i warzy przy tym sześć kamieni (ok. 61 kg). O ile nie jest ze swoim łuskowatym towarzyszem i w swoim rodowym "mundurze", nie wyróżnia się w ogóle z tłumu. Nie może też się poszczycić ... (Więcej)

Postprzez Diego » N lut 25, 2018 10:57 am

Do grona kilku drobnych spraw przedstawionych na dokumencie było podpisanie kilku sądowych wyroków oraz zapoznanie się z comiesięcznymi raportami odnośnie funkcjonowania służb. Nic ciekawego, za to bardzo nudzącego. Setki linijek ciągłego tekstu i liczb, kilka diagramów i wykresów tylko po to, by na koniec przekonać się, że system panujący w Katimie jest jednym z najlepszych na Łusce. Kraju nie toczył głód, choroby, wojny domowe i zewnętrzne, ludzie żyli ze sobą w pokoju. Sąsiednie mocarstwa mogły im tylko pozazdrościć. Przeglądając kolejne zwoje, Diego Kador wtrącał co jakiś czas swój podpis, a na kartach tego wymagających odciskał w ciepłym wosku sygnet, inforumując tym urzędników co do kolejności wykonywania poleceń. Porządek musiał być zachowany, nawet kosztem odrętwienia wywołanego kilkugodzinnym siedzeniem w bezruchu na tronie.
- To wszystko? - zapytał król, obserwując zwijane dokumenty, które następnie zostały przekazane skrybie.
- Na tem moment, tak - odpowiedział Lucian Kador, starszy kuzyn króla, dając znak gwardzistom, by eskortowali mężczyznę w szarej, lekko wytartej szacie do jego gabinetu. - Pozostą kwestie, których nie przenosimy na papier. Czas orki i siania dobiega końca, trzeba zatem zwiększyć patrole na traktach. Bandyci tylko czekają aż coś wykiełkuje, żeby spalić nasz trud.
- Od kilku lat nam nie zagrażają - zauważył Diego, przenosząc wzrok na zawieszoną na ścianie mapę swojego królestwa. Zielono-żółte łaty nizin przetykały się z brązem, symbolizującym lasy i wielką plamą błękitu, którą było Morze Cienia. Całość przecinała siatka dróg i uczęszczanych traktów, zaznaczone były większe folwarki i okręgi, każdy odpowiedzialny za inne zboże.
- Co nie znaczy, że ich nie ma - odparł kapitan gwardii, podążając za wzrokiem młodego króla. - Nasze prowincje są szczególnie narażone na atak. Każę wzmocnić patrole i rozrzucę je gęściej, by mogły sobie wzajemnie pomóc w przeczesywaniu dróg.

Diego skinął głową na ten pomysł, kończąc tym samym audiencję. Sprawy tego typu zawsze zostawiał w rękach starszego i mądrzejszego kuzyna, który, gdyby nie abdykacja ojca, sam siedziałby teraz na tronie. On sam nie znał się tak dobrze na działaniach zbrojnych, umiał walczyć, jeździć konno i kierować oddziałem, lecz nie całą siatką oddziałów, dodatkowo rozrzuconych po całym państwie. Brakowało mu odpowiedniego wyszkolenia, które Lucian zdobył na froncie przez te wszystkie lata. Diego miał więc ogromne szczęcie, że znalazł się on w gronie jego sojuszników i najbardziej zaufanych ludzi. Podobnie z resztą jak jego brat Edward, młodszy o dwa lata, lecz z podobną siłą charakteru. Pełnił on w mieście nadzorcę portu, sam był kapitanem "Holendra", najszybszej karaweli na Morzu i korsarzem w służbie króla Trytonii, zwolnionym tymczasowo z obowiązków. W pałacu nie można go było jednak uświadczyć. Jego domem było morze, a on sam nie przepadał za przepychem jaki daje władza. Podobnie z resztą jak król, który przejął to wszystko w spadku wraz z koroną.

Po skończonej audiencji, Diego, naturalnie w asyście dwóch gwardzistów, udał się na spacer niższymi poziomami pałacu. W wolnym czasie lubił pokazać służbie i żołnierzom, że jest taki sam jak oni, choć okryty najdroższą skórą. Nie wkładał korony jeśli nie wymagała tego sytuacja, nie żył kosztem innych, a w szczególności kosztem biednych. Z tysięcy łanów pól posiadał wydzieloną królewszczyznę na najlepszych glebach, utrzymującą pałac, więc od obywateli ściągał jedynie podatki. I to dość niskie, będące odpowiedzią na niski ubytek funduszy ze skarbca. Lud go kochał, a przynajmniej szanował, nie licząc tych warstw, które chciały wzbogacić się jego kosztem, a którym to uniemożliwił.

- Król nie powinien podróżować w lektyce? - zapytała, mijająca orszak, kobieta w czarnej, sięgającej ziemii sukni i równie czarnych włosach, kaskadą opadającą na ramionach. Ramiona i górną część dekoltu miała całkowicie odsłonięte, szyję zdobił naszyjnik z pentagramem, a ładną i rozpromienioną twarz, para dużych fioletowych oczu.
Nie zważając na obecność straży, kobieta podeszła bliżej i ucałowała króla w policzek na powitanie.
- Z dnia na dzień robisz się piękniejsza, Tatiano - odpowiedział mężczyzna, odprawiając gwardzistów. W obecności nadwornej czarodziejki nic złego nie miało prawa go spotkać. - Co u ojca?
- Zdrowy i silny - odpowiedziała Tatiana, kontynuując z królem spacer rozjaśnionymi korytarzami. - Zupełnie nie widać po nim tych ośmiuset lat, które ma na karku. Obecnie siedzi w wieży i pracuje. Nie chciałam mu przeszkadzać, więc szwędam się po pałacu bez celu i szukam sobie zajęcia.
- Przekaż mu, proszę, że wieczorem chciałbym się z nim spotkać i porozmawiać.
- Jak rozkażesz, panie - odparła czarodziejka i już miała odejść, kiedy król przytrzymał ją spojrzeniem.
- Miałaś się tak do mnie nie zwracać. Nie jestem twoim panem, choćby dlatego, że jesteś starsza ode mnie o dwieście lat. Nie musisz mnie również tytułować. Członkowie rodziny są zwolnieni z tego przywileju.
- Lucian wciąż to robi - zauważyła kobieta, uśmiechając się pod nosem.
- Bo uważa, że na służbie powinien zachować profesjonalizm. Prywatnie nawet się nie krępuje, by mi nagadać za drobne błędy, które popełniam.
W tym momencie oboje wybuchnęli śmiechem, po czym rozeszli się każdy w swoją stronę. Tatiana do wieży magów, a Diego Kador, król Katimy powrócił do sali tronowej.
Avatar użytkownika
Diego
Zbłąkana Dusza
 
Inne Postacie: Tarilion, Paygen, Fergus, Isambre, Catriona, Varii, Diego, Triss,
Rasa: Człowiek
Aura: Jak na emanację nadal lśniącą młodością aura ta jest całkiem silna - zdradza wieloletnie treningi i doświadczenie zdobywane od młodych lat, choć nie kosztem prawidłowego rozwoju. Pulsuje zdrową, ametystową poświatą tłumiąc nieco wrodzoną pikanterię i podkreślając dojrzałą gorycz smaku. Wszystko tutaj zdaje się wykute, wyrzeźbione czy po prostu powstałe w sposób naturalny z platyny czystej i jasnej jak wschodzące nad królestwem słońce. Jej silnym sprzymierzeńcem jest wszędobylskie żelazo, harmonizujące i mieszające się z nią na coraz to rozleglejszych połaciach magicznej przestrzeni. Od czasu do czasu zaś pojawia się miedziany akcencik, słaby jednak i dość nieśmiały, dający się łatwo przeoczyć. Ciężko za to nie zwrócić uwagi na nagłe przyspieszenie pulsu i liczne głosy unoszące się w przestrzeni wraz z zapachem rozgrzanych miejskich ulic, życiodajnych pól czy w końcu pola bitwy i chłodzącego pracujący organizm potu. Pod palcami zaczyna klarować się całkiem twarda i ostra powierzchnia umocniona samodyscypliną i słusznym wysiłkiem, tak fizycznym jak intelektualnym. Gdzieniegdzie nawet giętka, a miejscami także i lepka jest przede wszystkim gładka oraz przyjemna w dotyku na tyle, że aż szkoda się z nią rozstawać...
Wygląd: Mężczyzna na pierwszy rzut oka dość surowy i szorstki, jakby jego ciało wykuto w skale za pomocą tępego dłuta, a mimo to emanujący pewnym urokiem, tak bardzo pożądanym przez kobiety. Wysoki na około jeden sążeń i 1/4 stopy (ok. 186 cm), co nie czyni go szczególnie wysokim wśród tłumu, ale może to i lepiej. W końcu król nie powinien wiecznie stać na widoku. Jeszcze znajdzie ... (Więcej)

Postprzez Dragosani » Śr lut 28, 2018 9:53 pm

        Może i godzina była jeszcze wczesna, ale na pewno nie dla osób posiadających ziemie rolne i żyjących poza murami Katimy. Dragosani idąc w stronę miasta skromną, acz wydeptaną przez jeżdżące tędy wozy, a przy tym wygodną drogą między polami i gospodarstwami, upajała się sielskością wiejskiego życia i rześkim powietrzem wiejącym od morza. Odpowiadała przyjaznymi powitaniami sąsiadom, którzy w przeciwieństwie do jej kuzynów od razu przystępowali do pielęgnowania swoich ziem, które nie tylko zapewniały pożywienie ich właścicielom, ale także samemu miastu, a nawet potrzebującym państwom. Gród, w którym mieszkała odkąd tylko się do niego sprowadziła wraz z Sa'maarem nie został nigdy dotknięty klęską głodu, a okrucieństwem byłoby trzymanie nadwyżek żywności w katimskich spichlerzach i pozwolenie na samoistne gnicie dobra, które innemu krajowi mogłoby podnieść nieco jakość życia. Chyba wszyscy mieszkańcy tutejszego terenu podzielali tę myśl, gdyż nie słyszała w mieście, aby ktoś się skarżył, a rolnicy zdają się być dumni z tego, że ich plony mogą się w znacznej większości przysłużyć dobru. Tym bardziej, że tutejsze ziemie były chyba najbardziej urodzajnymi ze wszystkich w Alaranii. Sani nie bardzo wiedziała czy powodem było błogosławieństwo Prasmoka, bliskie sąsiedztwo z morzem, czy może jakiś inny czynnik. Zdarzyło jej się jednak zobaczyć, że jej kuzyni dopomogli się ogniem Sa'maara do opalania, a tym samym użyźniania ich pola kiedy odpoczywało po ostatnich uprawach.

        Podczas gdy jednych mogłoby zanudzić takie życie, ona była z niego bardzo szczęśliwa. Czuła się jakby w końcu była tam, gdzie być powinna, w swoim prawdziwym domu. Jej smokowi również zdawało się tu niezmiernie podobać, przez co oboje powątpiewali by kiedykolwiek planować opuszczenie tego państwa. Miała świadomość, że nie będą mogli w nieskończoność zalegać w domu wuja i ciotki, tym bardziej, że całe gospodarstwo prawdopodobnie zostanie podzielone między ich synów, ale nic to nie zmieniało. Dziewczyna nieraz sobie myślała, że wyjdzie za jakiegoś rolnika, który zaakceptuje przede wszystkim Sa'maara i pogodzi się z myślą, ze Sani ciężko będzie usiedzieć przez cały dzień w domu tylko po to by spracowany facet po powrocie do domu dostał od razu michę gorącego, pysznego i sycącego jedzenia. Lubiła pracować to prawda, ale nie zamierzała zostać sprowadzona do roli kury domowej, z tym nigdy by się nie pogodziła o ile by do tego dopuściła.

        Po przekroczeniu miejskiej bramy, zawahała się przez moment i zastanowiła się czy nie zdążyłaby kupić szybko jednej książki. Zaraz jednak dały o sobie znać cierpnące powoli palce, które niosły przez cały czas koszyk ze śniadaniem dla niej i jej wujka. Dziewczyna uśmiechnęła się do siebie pogodnie i skierowała prosto do warsztatu stryja, jeszcze nie raz będzie miała okazję, aby udać się na rynek i poszukać dla siebie jakiejś ciekawej, ale taniej książki.

        - Witaj stryjku, wybacz, że musiałeś tyle czekać. - Powiedziała po przyjściu do stolarni nieopodal zachodnich murów i skierowała się na zaplecze, gdzie zostawiła kosz z posiłkiem dla nich. Założyła na siebie stolarski fartuch wiszący tam na kołeczku i upięła włosy w zgrabny warkocz, przykrywając je jeszcze dodatkowo lnianą chustą, nieco poszarzałą. Nie było nic gorszego niż drobinki drewna zaplątane gdzieś we włosach i gryzące w głowę.
        - Tyle czekać? - doszło ją pytanie z głównej pracowni, a po chwili krótki, mocny, ale łagodny śmiech, należący do jej wuja. - Dopiero skończyłem przeglądać zamówienia.
        - Aż tyle tego jest? - spytała zaskoczona wychodząc do masywnego mężczyzny, przypominającego raczej typowego drwala, z bujną brodą, przez którą ciężko było poznać, że jest bliźniakiem jej ojca. Rozglądała się chwilę po pomieszczeniu, po czym przysunęła sobie stołek do ozdabianej przez nią komody z wczoraj i wznowiła przerwaną pracę.
        - Prawdę mówiąc niewiele jest do roboty, dwa krzesła dla karczmarza Yansa, biurko, stół i komoda dla nadwornego czarodzieja... Nie mam zielonego pojęcia co ten starzec ciągle robi z moimi meblami... - pokręcił z rezygnacją głową i głośno westchnął podczas odmierzania odpowiednich długości desek do zbicia komody. Dragosani wybuchnęła śmiechem na jego słowa.
        - Racja, racja. Ledwo dwa tygodnie minęły od oddania mu ostatniego zamówienia. - Rzuciła wciąż nie mogąc powstrzymać chichotu. Wyobraziła sobie jak nadworny czarodziej co chwila wylewa na swoje meble jakieś żrące specyfiki, znika je niewiadomo gdzie, albo nieumyślnie je pali wyczarowanymi płomieniami, co tylko potęgowało jej rozbawienie.
        - Nie wiem... Dla jego córki muszę zrobić komodę, a Ehialowie zażyczyli sobie kołyskę. Podobno doczekali się wnuczki. Najgorsze jest to, że praktycznie wszystko ma być na już. - Westchnął ze zmęczeniem tracąc nagle cały dobry humor. Wiedział, że nikt mu głowy nie urwie za to, że klient poczekał na swoje zamówienie dzień lub dwa, ale czas to pieniądz, a tych stanowczo potrzebowali, aby zapewnić Pikurowi odpowiednią edukację odkąd zażyczył sobie wstąpienie do katimskiej armii.
Avatar użytkownika
Dragosani
Zbłąkana Dusza
 
Inne Postacie: River, Yve, Aldaren, Valerian, Kiraie, Dantalian,
Rasa: Człowiek - Smoczy Jeździec
Aura: Ta młoda emanacja o średniej sile porwie cię, jakby chciała unieść na skrzydłach. Niczym chmury otoczą cię kłęby jasnego barachitu. Nie dane ci jednak wznieść się w przestworza. Żelazne gałęzie cię blokują. Ich całkiem twarde i giętkie konary nie chcą współpracować z pragnieniami wolności, a dość ostre krawędzie chętnie straszą. Dopiero połyskujący między nimi ametystowy połysk dodaje otuchy, gdy suche pozostałości lasu przeradzają się w pięknie wijące się miedziane drzewa o gładkiej korze i pniach tak bajecznych jakby były wyrzeźbione. Dźwięków tutaj nie uświadczysz, ale dasz radę poczuć lepkość bijącą z aury. Jej smak jest przyjemną mieszaniną łagodności i goryczki. To zaś co tutaj wyczujesz to ludzki pot wymieszany z wonią smoczych łusek, które zdradzają naturę właściciela aury.
Wygląd: Bardzo szczuplutka, młoda kobieta z ciemnymi blond włosami sięgającymi jej po rozpuszczeniu 1/3 pleców. Jest raczej przeciętnej wysokości niecałe pięć i pół stopy (163 cm) i warzy przy tym sześć kamieni (ok. 61 kg). O ile nie jest ze swoim łuskowatym towarzyszem i w swoim rodowym "mundurze", nie wyróżnia się w ogóle z tłumu. Nie może też się poszczycić ... (Więcej)

Postprzez Diego » Wt mar 13, 2018 9:37 pm

Mimo iż pałac miał budowę baszty o grubych murach i małych oknach, wciśniętych pomiędzy kolejne kondygnacje, w środku nie można było doświadczyć mrocznych cieni, a tym bardziej poczuć bijącego od ścian chłodu. Każdy korytarz oświetlany był rzędem naprzemiennie zatkniętych w żelazne haki pochodni, uzupełnianych świecznikami i żyrandolami, z których biło mocne, mlecznobiałe światło. Ich tajemnicą była zwyczajna świeczka na niewielkim piedestale, zamknięta w szklanej kuli i zawieszona nad głowami dworzan. Każdego ranka odpowiednio przeszkolony gwardzista wymieniał świeczkę i w ten sposób żyrandol mógł świecić przez kolejną dobę. Za komfort cieplny w pałacu dbały długie i puchate dywany rozciągnięte po podłodze niczym kolorowe wstęgi oraz liczne arrasy na ścianach, tkane przez starsze matrony, mistrzynie w tym fachu i sprowadzane aż z Efne. Większość z nich przedstawiała codzienne życie pałacu, takie jak musztra gwardzistów bądź też sceny zupełnie od tego odbiegające. Głównie krajobrazy, czy też pejzaże bezkresnych pól pszenicy i sceny batalistyczno-marynistyczne. Oczywiście te, o których uczono się w państwowych szkołach, a które zawsze prowadził ktoś inny. Wiadomym było przecież, że Katima nigdy nie miała jeszcze okazji toczyć z nikim wojny. Była na to państwem zbyt kochającym pokój.

Diego Kador, król Północnej Spichrzy w drodze powrotnej do sali tronowej podziwiał właśnie mijane gobeliny, kiedy nagle naszła go ochota na dłuższy spacer skrzydłami pałacu. Jak zawsze towarzyszyło mu dwóch przybocznych gwardzistów, mężczyźni zimnie milczący i oddychający tak cicho, że wydawałoby się, że nie robią tego wcale. Odziani w grube, płytowe blachy i ciężkie buty, z gizarmami w rękach i półtorakami przy pasie, kroczyli za władcą krok w krok, wypatrując jakiegokolwiek zagrożenia. W pałacu byli zatem niemal bezrobotni, podobnie z resztą jak królewskie pokojówki, których zatrudnienie wydawało się Diegowi absurdem. Król, który swoje najlepsze lata przesłużył w armii, ścielenie łóżka o wschodzie słońca miał we krwi, nie mówiąc już o utrzymywaniu porządku: własnym, swojej przestrzeni i ekwipunku. Mimo to wchodzenie w dyskusje z kimkolwiek na ten temat kończyło się jego rezygnacją i uległością, bowiem każdy arystokrata powinien zachowywać jakieś pozory.

Mijając po drodze kolejnych członków służby, straży i dworzan, Diego każdego pozdrawiał skinieniem głowy i nie zatrzymywał się przy nich na dłużej niż trwała wymiana grzeczności. W Katimie służba nie była niewolniczą formą usługiwania szlachcie. Każdy człowiek był tutaj prawdziwie wolny, choć nie ukrywano, że u boku arystokraty można zajść naprawdę daleko. Z tego powodu co ważniejsi urzędnicy zapraszali swoich krewnych, by ci mogli dorobić w pałacu na wykonywaniu prostych prac. Z kolei ci polecali innych i tak dalej, aż stało się niemal tradycją, że każdy w Katimie zaczynał albo od bycia chłopem w folwarku, co już samo w sobie było zaszczytem albo jako służący u możnych rodzin. Koniec końców wszyscy żyli na godnym, mieszczańskim poziomie. W kraju rolników walczono z biedą, inwestowano w ludzi i ich siłę oraz przydatność dla sprawy. Właściciele ziemscy mieli odgórny nakaz sprowadzania do pracy i oferowania wsparcia tym, którzy ledwo wiązali koniec z końcem. Oczywiście nie zawsze było tak kolorowo, jakby się mogło wydawać, ale "lepsze takie działania niż żadne", jak powtarzał stary król.

Odźwierny, wysoki mężczyzna przy tuszy w czerwonej kurtce skłonił się nisko królowi i pchnął ciężkie skrzydła, za którymi na powrót wracało się do sali tronowej - okrągłej hali z wysokim sufitem, wspartym na dwudziestu, marmurowych kolumnach, w cieniu których stali kolejni gwardziści. Przykrywające tu ściany gobeliny jako jedyne przedstawiały etapy rozwoju młodego państwa, którego prestiż na tle innych mocarstw rósł z każdym kolejnym sezonem żniw. Ich widok podniósł na duchu młodego króla, który z lekkim uśmiechem powrócił na swój tron, by dokończyć dzień zanim uda się na rozmowę z nadwornym czarodziejem.
Avatar użytkownika
Diego
Zbłąkana Dusza
 
Inne Postacie: Tarilion, Paygen, Fergus, Isambre, Catriona, Varii, Diego, Triss,
Rasa: Człowiek
Aura: Jak na emanację nadal lśniącą młodością aura ta jest całkiem silna - zdradza wieloletnie treningi i doświadczenie zdobywane od młodych lat, choć nie kosztem prawidłowego rozwoju. Pulsuje zdrową, ametystową poświatą tłumiąc nieco wrodzoną pikanterię i podkreślając dojrzałą gorycz smaku. Wszystko tutaj zdaje się wykute, wyrzeźbione czy po prostu powstałe w sposób naturalny z platyny czystej i jasnej jak wschodzące nad królestwem słońce. Jej silnym sprzymierzeńcem jest wszędobylskie żelazo, harmonizujące i mieszające się z nią na coraz to rozleglejszych połaciach magicznej przestrzeni. Od czasu do czasu zaś pojawia się miedziany akcencik, słaby jednak i dość nieśmiały, dający się łatwo przeoczyć. Ciężko za to nie zwrócić uwagi na nagłe przyspieszenie pulsu i liczne głosy unoszące się w przestrzeni wraz z zapachem rozgrzanych miejskich ulic, życiodajnych pól czy w końcu pola bitwy i chłodzącego pracujący organizm potu. Pod palcami zaczyna klarować się całkiem twarda i ostra powierzchnia umocniona samodyscypliną i słusznym wysiłkiem, tak fizycznym jak intelektualnym. Gdzieniegdzie nawet giętka, a miejscami także i lepka jest przede wszystkim gładka oraz przyjemna w dotyku na tyle, że aż szkoda się z nią rozstawać...
Wygląd: Mężczyzna na pierwszy rzut oka dość surowy i szorstki, jakby jego ciało wykuto w skale za pomocą tępego dłuta, a mimo to emanujący pewnym urokiem, tak bardzo pożądanym przez kobiety. Wysoki na około jeden sążeń i 1/4 stopy (ok. 186 cm), co nie czyni go szczególnie wysokim wśród tłumu, ale może to i lepiej. W końcu król nie powinien wiecznie stać na widoku. Jeszcze znajdzie ... (Więcej)

Postprzez Dragosani » Śr mar 14, 2018 10:25 pm

        - Może powinieneś zatrudnić kogoś do pomocy? - rzuciła niby od niechcenia, ale zmartwiony wzrok, zerkający ukradkiem na spracowanego mężczyznę mówił sam za siebie. Nie mogła go zmusić do zostania w domu, aby porządnie wypoczął, ponieważ będąc wtedy samej w stolarni, zaległości z zamówieniami byłyby jeszcze większe i kto wie, czy w ogóle by kiedyś wyszli na czysto i mieli chociaż jeden dzień bez żadnej pracy. Jej stryj również o tym wiedział, dlatego bezsensem było zmuszanie go do wzięcia wolnego dnia, więc nie miała innej możliwości jak tylko po raz kolejny zasugerować przyjęcie do ich warsztatu jeszcze co najmniej jednej osoby. Choć... tu również wiedziała jaka będzie odpowiedź i argumentacja.
        - Dziecino, to nie jest najlepszy pomysł - odezwał się, kręcąc głową i drążąc w pociętych deskach niewielkie dziury, do których po chwili powciskał do połowy kołki. - Nie mamy czasu by chociaż pokazać takiemu co i gdzie, gdyby nawet jakiś chętny do tej roboty się znalazł, nie mówiąc już o sprawdzeniu czy miałby do tego odpowiednie umiejętności, czy każdy mebel jakiego by się tknął, wstyd byłoby choćby wyrzucić. - Powiedział, a w raz z nim w tym samym czasie powtarzała to z rezygnacją Sani, rzeźbiąc dłutem wzory zawijającej się delikatnie latorośli na obrzeżach blatu i szuflad oraz bocznych ścianach komody.
        - To nie jest zabawne, moje dziecko. Zamiast snuć jakieś szalone pomysły, wystawiła byś to, skoro już skończyłaś, na tył warsztatu pod wiatę, by Sa'maar mógł tę komodę później delikatnie opalić. Zerknij też ile zostało nad drewna, choć wątpię by starczyło na wykonanie zestawu dla nadwornego czarodzieja.

        Nie podobało jej się to obwieszczenie przez ciche zasugerowanie, że nie wyjdzie z warsztatu póki nie skończy choćby tych krzeseł dla karczmarza i kołyski dla wnuczka nowo mianowanych dziadków w Katimie. Jeśli dobrze podejrzewała, wrócą do domu po zmierzchu, a i tak była w stu procentach pewna, że jej stryj postanowi jeszcze nadprogramowo zrobić stół dla czarodzieja by mieć mniej pracy następnego dnia. Takie zachowanie nie było zdrowe i widać było po mężczyźnie, że jego organizm coraz bardziej niszczeje od przepracowywania się, nie była jednak w stanie mu pomóc. Proszenie nic nie dawało, używanie siły było bezsensu przez jej delikatną i drobną posturę, w porównaniu do budowy tego mężczyzny, który zimą, gdy chodził do tartaku po drewno czy do kominka czy do warsztatu, mylony był niejednokrotnie z niedźwiedziem tym bardziej, jeśli od dłuższego czasu nie korzystał z brzytwy (nie są najlepszymi przyjaciółmi), a bawienie się w pisanie próśb o interwencję do króla, byłoby po prostu dziecinne i śmieszne. Jednakże, nagle pojawił się w jej głowie idealny pomysł. do którego realizacji postanowiła jeszcze dzisiaj przystąpić.

        W chwili obecnej jednak porzuciła dalsze proponowanie zatrudnienia osoby do pomocy i posłusznie poszła przenieść komodę dla Tatiany, na tyły warsztatu, gdzie nie tylko wygodniej było dokończyć pracę z pomocą smoczego płomienia, ale również tragarzom z zamku łatwiej było to przenieś na wóz i dostarczyć do zamku. Zerknęła również na ich zapasy drewna i szybko podsumowała w głowie czy prognozy zmęczonego stryja były słuszne. Po części wszystko się zgadzało, przynajmniej tej o której zasugerował, zaplanowanej na dzień dzisiejszy. Za to dziewczyna nie miała już żadnych wątpliwości, co do tego, że wuj przemilczał fakt, że zamierza zrobić dziś jak najwięcej, póki nie skończy mu się potrzebny surowiec. Tego wystarczyłoby jeszcze na zmyślne biurko dla starego, nadwornego czarodzieja, a nie tylko stół. Wykłócanie się z nim o to, by szybciej skończyć po zrobieniu krzeseł i kołyski, byłoby jedynie stratą cennego czasu, więc Dragosani postanowiła to przynajmniej na razie zignorował i zdusić w sobie.

        Po chwili była z powrotem w warsztacie i zaczęła pracę nad wycinaniem elementów z drewna, z których później powstaną poszczególne części karczemnych krzeseł, wcześniej jedynie zapewniła mężczyznę, że po powrocie do domu polecą z Sa'maarem do lasu i przyniosą trochę kłód do stolarni. Po tym już oboje skupili się całkowicie na pracy, przerywając milczenie jedynie sporadycznymi, krótkimi wypowiedziami. Kilka godzin później, kiedy do tych zwięzłych rozmów wtrąciły się również ich żądne, posiłku żołądki, postanowili zrobić sobie małą przerwę i zjeść przyniesiony przez Sani z domu posiłek. Gdy zaspokoili głód wrócili ponownie do roboty i przerwali ją tylko na moment, podczas zachodzenia słońca, aby pozapalać w stolarni świeczki i lampy, przy których pracowali dopóki nie zrobili jeszcze stołu dla starego Jazona.
Avatar użytkownika
Dragosani
Zbłąkana Dusza
 
Inne Postacie: River, Yve, Aldaren, Valerian, Kiraie, Dantalian,
Rasa: Człowiek - Smoczy Jeździec
Aura: Ta młoda emanacja o średniej sile porwie cię, jakby chciała unieść na skrzydłach. Niczym chmury otoczą cię kłęby jasnego barachitu. Nie dane ci jednak wznieść się w przestworza. Żelazne gałęzie cię blokują. Ich całkiem twarde i giętkie konary nie chcą współpracować z pragnieniami wolności, a dość ostre krawędzie chętnie straszą. Dopiero połyskujący między nimi ametystowy połysk dodaje otuchy, gdy suche pozostałości lasu przeradzają się w pięknie wijące się miedziane drzewa o gładkiej korze i pniach tak bajecznych jakby były wyrzeźbione. Dźwięków tutaj nie uświadczysz, ale dasz radę poczuć lepkość bijącą z aury. Jej smak jest przyjemną mieszaniną łagodności i goryczki. To zaś co tutaj wyczujesz to ludzki pot wymieszany z wonią smoczych łusek, które zdradzają naturę właściciela aury.
Wygląd: Bardzo szczuplutka, młoda kobieta z ciemnymi blond włosami sięgającymi jej po rozpuszczeniu 1/3 pleców. Jest raczej przeciętnej wysokości niecałe pięć i pół stopy (163 cm) i warzy przy tym sześć kamieni (ok. 61 kg). O ile nie jest ze swoim łuskowatym towarzyszem i w swoim rodowym "mundurze", nie wyróżnia się w ogóle z tłumu. Nie może też się poszczycić ... (Więcej)


Powrót do Katima

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron