Archiwum AlarańskieProfesje

Archiwum: miejsce zsyłki starych i nieaktualnych tematów.
Obszerne pomieszczenia mieszczą w sobie stare, zakurzone księgi dawno zapomniane przez żywe istoty. Każdy kto szuka wiedzy o minionych dziejach znajdzie ją tutaj, choć zapewne na niewiele mu się ona zda.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Aileen
Kroczący w Snach
Posty: 224
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Elf
Profesje:
Ranga: [img]http://img263.imageshack.us/img263/7033/moderatorgfl.png[/img]
Kontakt:

Profesje

Post autor: Aileen »

Zauważyłam dość popularne zjawisko wpisywania w kartach postaci w miejscu "Rasa" określenia, czym się dana postać zajmuje. Obecnie jest to co prawda najlepsze miejsce, by na początku wyszczególnić, że mój człowiek jest np. bardem, ale moim zdaniem wprowadza niepotrzebny chaos. Bard, skrytobójca, marynarz, cieśla, dekarz czy alchemik to nie są rasy, acz profesje. Dlatego mam pewną sugestię odnośnie Kreatora Postaci: dlaczego by nie dodać kolejnej rubryki nazwanej "Profesja", którą każdy może uzupełnić w zależności od konceptu postaci? Tak oto w rasie można wpisać rasę, np. "człowiek", a w profesji "Kapitan Żółtej Mantykory", "Właściciel karczmy Trzy bobry", "kurtyzana", "chłop" itd.

Granicznicy, co wy na to? I, przede wszystkim, co na to Administracja oraz Technomanta?
Dona mihi vitam, iuventutem meam respice!
Awatar użytkownika
Mantus
Szukający Snów
Posty: 160
Rejestracja: 12 lat temu
Rasa: Człowiek
Profesje:

Post autor: Mantus »

Uważam, że to zły pomysł. Mamy na granicy postacie zarówno wszechstronne - i niekiedy głupio zaszufladkować to jednym słowem kiedy nie mamy dokładnej definicji tego słowa jak w klasycznych systemach. Do tego masa postaci awanturników i innych obieżyświatów co to 101 rzeczy roboli w życiu.Sprawa ras jak aniołowie (wysłannik pana? pierzasty?), ghule (profesja kanibal?), smoki (smok profesji smok?). Parodia samej siebie.
Ludzie wpisywali to w rasę bo tak było w księgach dla postaci szarych człowieczków.
Awatar użytkownika
Ailis
Mieszkaniec Sennej Krainy
Posty: 145
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Człowiek
Profesje:
Ranga: [img]http://granica-pbf.pl/images/moderator.png[/img]
Kontakt:

Post autor: Ailis »

Ten jeden raz zgodzę się z Mentosem :P
Myślę, że wyodrębnienie profesji w Karcie Postaci przyniosłoby więcej kłopotów, niż korzyści, gdyż faktycznie mogłoby doprowadzić do zamętu. Dla przykładu: o ile przy Ailis jestem w stanie wyodrębnić profesję, to nie wyobrażam sobie tego zrobić np. z moją wróżką. Wróżka o profesji wróżka? Nawet przy mojej trzeciej postaci, która jest człowiekiem, nie wiedziałabym co wpisać, gdyż nie ma ona konkretnej specjalizacji. Ponadto do opisu profesji służą umiejętności i pola na opisy postaci. Po co więc po raz kolejny umieszczać te dane?
Tyle z mojej strony :)
"Jedyna straszna rzecz na świecie to nuda."
Awatar użytkownika
Aileen
Kroczący w Snach
Posty: 224
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Elf
Profesje:
Ranga: [img]http://img263.imageshack.us/img263/7033/moderatorgfl.png[/img]
Kontakt:

Post autor: Aileen »

Tak jak pole "Towarzysz" jest puste, gdy nie ma towarzysza, tak i Profesja mogłaby zostać pusta. Też trudno byłoby mi ustalić "profesję" dla, dajmy na to, syreny. Z drugiej strony, uważam, że "Rasa" nie jest miejscem na wpisywanie rzeczy typu "skrytobójca", stąd ogólny pomysł dodatkowej rubryki.

Zawsze można by to dodać na takiej zasadzie jak "Uwagi". Jeśli nie ma w nich nic, nie pokazują się.
Dona mihi vitam, iuventutem meam respice!
Aldred
Rasa:
Profesje:

Post autor: Aldred »

Ja z kolei popierałbym taki pomysł. Można by najwyżej oznaczyć to jako nieobowiązkowe. Ludzie z faktycznymi profesjami mieliby swój kącik, ludzie bez nie mieliby problemu.
Awatar użytkownika
Mantus
Szukający Snów
Posty: 160
Rejestracja: 12 lat temu
Rasa: Człowiek
Profesje:

Post autor: Mantus »

Po prostu nie wpisywać profesji w rasach i tyle, problem sam się rozwiązuje. Natomiast pole profesja jest nie tylko mnożeniem bytów ponad konieczność co jeszcze generatorem kłopotów dla sprawdzających KP. Jestem pewny, że pojawi się masa profesji w stylu rycerz świtu, czy inny mag kazam-al-kazam bo ktoś sobie umyślił. Mówi to cokolwiek? Nic. Więc albo kolejna robota przy sprawdzaniu odsiew albo kolejna, zbędna wielka księga profesji, fe!
Pomijając już, że nie jest to imho pole zasadniczo trudne do odszukania czytając kp w treści ani pierwszej potrzeby patrząc na kp.
Awatar użytkownika
Ailis
Mieszkaniec Sennej Krainy
Posty: 145
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Człowiek
Profesje:
Ranga: [img]http://granica-pbf.pl/images/moderator.png[/img]
Kontakt:

Post autor: Ailis »

Aileen - no i sama znalazłaś rozwiązanie. Kto chce wpisywać profesję, może taką informację umieścić w uwagach ;)
"Jedyna straszna rzecz na świecie to nuda."
Awatar użytkownika
Aileen
Kroczący w Snach
Posty: 224
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Elf
Profesje:
Ranga: [img]http://img263.imageshack.us/img263/7033/moderatorgfl.png[/img]
Kontakt:

Post autor: Aileen »

I nie robi tego w rasach. To miałam na myśli, myśląc o profesjach.
Dona mihi vitam, iuventutem meam respice!
Awatar użytkownika
Laia
Szukający drogi
Posty: 32
Rejestracja: 14 lat temu
Rasa: Człowiek, Strażnik
Profesje:
Kontakt:

Post autor: Laia »

A ja się nie dziwię że ludzie to wpisują w rasach.
Co prawda z tego jak rozumiem to mamy 10 ras, a i tak wpisujemy rodzaje. Bo wpisujemy "wampir" a nie "nieumarły". U ludzi rodzaje są rozdzielone na :Łowca Nagród, Strażnik,Obrońca, Druid, Mag, Bard, Nekromanta .
Skoro więc Flf wpisuje w pole rasa "Elf lodowy", "smok"- "smok solarny", "nieumarły"- "wampir" to czemu człowiek ma nie napisać "człowiek bard" ? :)
Awatar użytkownika
Aileen
Kroczący w Snach
Posty: 224
Rejestracja: 13 lat temu
Rasa: Elf
Profesje:
Ranga: [img]http://img263.imageshack.us/img263/7033/moderatorgfl.png[/img]
Kontakt:

Post autor: Aileen »

Jak dla mnie, różnica między przymiotnikiem "solarny" a "bard" jest dość duża. Chociażby taka - smokiem solarnym trzeba się urodzić, a bardem można zostać.
Ale nie będę się wykłócać. Skoro niewielu przeszkadza fakt, iż zawód wpisywany jest do rubryki rasy, to demokratycznie sprawę ujmując - więcej się czepiać nie będę ;)
Dona mihi vitam, iuventutem meam respice!
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Alarańskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości